ODRŽALI REFERENDUM

Talijani srezali broj parlamentaraca za trećinu: Evo što o toj ideji misle naši zastupnici

Sabor RH
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
1/4
26.09.2020.
u 16:34

Susjedi imaju zastupnika na 150.000 ljudi, kod nas je jedan na 29 tisuća.

Talijani su odlučili. Referendumom su ovaj tjedan zaključili da će broj parlamentarnih zastupnika srezati za trećinu, odnosno u donji dom smjestit će ih 400 umjesto 630, a senatora će odsad biti 200 umjesto 315.

Jedan zastupnik sada, preračunamo li to, dolazi na 151.210 Talijana, a susjedi kažu da će im upravo ta matematika omogućiti dodatnu milijardu eura u godišnjem proračunu jer onima kojih po novom nema, naravno, neće morati davati ni parlamentarne plaće. Ili saborske, ako ćemo preslikati sustav u Hrvatsku, u kojoj jedan zastupnik “pokriva” otprilike 29 tisuća stanovnika. Treba li možda i nama promjena, odnosno redukcija u parlamentu, pitali smo koga drugog nego same saborske zastupnike.

To je broj bivših općina

– Baš sam si mislio danas na sjednici kad nas je bilo tridesetak, što zbog korone a što zbog toga što nije bilo glasovanja pa nisu svi bili prisutni, kako bi super bilo da nas je uvijek toliko – kroz smijeh govori nam potpredsjednik Kluba zastupnika Domovinskog pokreta Zlatko Hasanbegović i dodaje da brojnost parlamenta nije problem sam po sebi. Izborni sustav i izborni zakon ono su, kaže, na što bi se prvo trebalo fokusirati.

– Samo je jedno pitanje, a to je činjenica da ne dolaze svi zastupnici u Sabor s osvojenim istim brojem glasova. Ali koliko ima političkih opcija, toliko ima i mišljenja o tome kako bi sam izborni sustav trebao izgledati – kaže Hasanbegović, dok nam iz HDZ-a kratko poručuju da oni za smanjenje parlamenta nisu. A Arsen Bauk (SDP) smatra da bi se reduciranje broja zastupnika na kraju svelo na raspravu o manjinama.

– Svako smanjenje broja zastupnika mijenja broj manjinaca i predstavnika dijaspore, a to je određeno Ustavom i Ustavnim zakonom. Znam da je popularno govoriti o različitim smanjivanjima, ali mislim da je broj parlamentaraca koji Hrvatska ima u redu – kaže Bauk i dodaje kako broj od 140 zastupnika, koliko ih je bez manjina i dijaspore, odgovara broju bivših općina, plus nekoliko većih gradova. A upravo tako se nalazi balans, odnosno postiže da svaka sredina u Saboru bude zastupljena.

– Smanji li se ukupni broj zastupnika, pitanje je kako bi to utjecalo i na izborne jedinice i bi li bilo moguće postići trenutačnu zastupljenost – kaže Bauk. Da broj sabornika svakako treba smanjiti smatra Nikola Grmoja iz Mosta čija je stranka već izradila zakonski prijedlog o izmjeni izbornog zakona po kojem bi se broj zastupnika na Markovu trgu smanjio sa sadašnjih 151 na najviše 120. – I dalje stojimo pri svom stavu. S obzirom na to da dobar dio zastupnika uopće ne radi svoj posao, manji parlament nam apsolutno treba. Bez promjene Ustava može se bez problema ići na sto zastupnika – objašnjava Nikola Grmoja, aludirajući, naravno, na činjenicu da je Ustavom RH određeno da Hrvatski sabor može imati od sto do 160 zastupnika. Ako bi se išlo na još manji broj, odnosno na manje od stotinu zastupnika, to predložiti mora petina njih ili Vlada ili, pak, predsjednik Republike.

Gotovo pa referendum

Da je, pak, talijanska situacija puno drukčija od hrvatske, pojasnio je politolog i sveučilišni profesor Pero Maldini.

– U Italiji imate visoko fragmentirani parlament, koji je reprezentativniji od onih s pragom od pet i više posto, kakav je kod nas. Ali to ujedno znači da je njihov parlament i politički nestabilniji, što se moglo vidjeti i iz više od 60 vlada koje su se kod Talijana izmijenile u samo pola stoljeća. Hrvatski je parlament stabilan i mislim da prag za ulazak u njega nikako ne bi trebao biti niži od pet posto – kaže Maldini, dodajući da ono čime bi se postojeći, sasvim primjereni izborni sustav mogao još unaprijediti, jest urediti veličinu izbornih jedinica, kako bi svi glasovi jednako vrijedili, te povećati broj preferencijskih glasova s jednog na najviše tri.

Tada bi odnos reprezentativnosti i stabilnosti bio optimalan. Za smanjenje broja zastupnika za 25 posto, odnosno sa 160 na 120, zalagala se i inicijativa Narod odlučuje, koja je za to skupljala potpise, ne bi li se raspisao referendum. Osim manjeg broja zastupnika, željeli su i da se umjesto jednog, može zaokružiti tri preferencijska kandidata, da izborne jedinice prate granice županija, da se izborni prag smanji s pet na četiri posto te da birači mogu glasovati dopisno i elektronički.

Komentara 18

BR
Branitelj2020
16:53 26.09.2020.

Zločinačke organizacije HDZ, SDP, HNS, SDSS, IDS, GLAS, REFORMISTI i ostali ne žele smanjenje zastupnika u Saboru jer se smanjuje broj nepotrebnih uhljeba koji kao paraziti žive na leđima hrvatskog naroda.

MU
Muzakus
16:41 26.09.2020.

Nikako smanjivati, evo i uz 150 izabranih radi ih samo 30, sto bi bilo da ih jos smanje, ne bi mogla biti ni rasprava. Treba ih jos povecati barem duplo, onda ce donositi duplo pametnije odluke. Pa da vidis prosperiteta!

CR
crocro
16:54 26.09.2020.

Kod nas ima 1000 mišljenja za održanje istog broja zastupnika i moda tu i tamo neki koji bi smanjo broj zastupnika. Talijani su smanjili broj zastupnika za jednu trećinu a Hrvatska bi trebala smanjiti broj zastupnika ravno za dvije trećine tj. da ih u klupama sjedi ne više od 50 zastupnika. I svi rezultati bi bilki isti kao i da ih je 5000. i Kada bi se reducirao broj županija, gradova i općina, pa reducirao broj raznih državnih ureda i tako sve redom na državnom nivou, to bi bio veliki impuls za napredak Hrvatske. Samo to reduciranje brojnosti na svim nivoima osvjestilo bi i razbistrilo građane i potaknulo ih u razmišljanju da je drušvo konačno sazrelo za napredak, radišnost i boljitak. To bi bio ključni trenutak za mijenjanje mentalnog sklopa u hrvatskom narodu. To bi bila velika nada i početak preobrazbe u suvremenu i europsku Hrvatsku. A nakon toga da se poradi na eliminaciji korupcije i brzom i učinkovitom pravosuđu, narod bi svoju vlast nosio na rukama. Pa kada bi se sve sile usmjerile na proizvodnju hrane i poljoprivredu, proizvodnju i izvoz a ne samo dominantno turizam, brzo bi došli na razinu barem Austrije. Ali prvi korak su redukcije koje bi dale vjeru u budućnost. Bez tih redukcija teško se nadati brzom napretku, uz sve želje. Nadam se da će da će sve to brzo doći na dnevni red a ako ne, onda će se samo nametnuti htio netko to ili ne, jer će biti doveden pred zid. Zato što prije to bolje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije