javna dalekovidnica

Televizija političarima: SDP preuzima HRT od HNS-a

\'09.05.2011., Prisavlje 3, Zagreb - Zgrada Hrvatske radio televizije. Photo: Robert Anic/PIXSELL\'
Robert Anić/Pixsell
Autor
Ivanka Toma
15.04.2012.
u 09:00

U nacrtu novog zakona neće se prihvatiti ideja koja je bila sadržana u jednoj od posljednjih radnih verzija, a to je da članovi Nadzornog odbora HRT-a budu profesionalci koji bi svoj posao radili za plaću.

U nacrtu novog Zakona o hrvatskoj radioteleviziji ipak neće biti odredbe prema kojoj bi imenovanje i razrješavanje glavnih urednika bilo uvjetovano pozitivnim mišljenjem najmanje 51 posto urednika i novinara. Nadalje, neće se prihvatiti ideja koja je bila sadržana u jednoj od posljednjih radnih verzija toga zakona napisanih u Ministarstvu kulture da članovi Nadzornog odbora HRT-a budu profesionalci koji bi svoj posao radili za plaću. Zato će se, međutim, provesti ideja da se krešu ovlasti Programskog vijeća, pa ono, među ostalim, više ne bi utjecalo na izbor urednika.

Je li ministrica solirala

Hoće li u Programskom vijeću biti političari, ili osobe od javnog ugleda (koje su, kako se dosad pokazalo, pod utjecajem politike kao da i sami imaju stranačke iskaznice), još nije do kraja definirano. Nacrt zakona o HRT-u bit će gotov za dva tjedna, a finalna verzija usuglašava se u Vladi, i nije prepuštena resornom Ministarstvu kulture.

Prema nekim informacijama ministrica kulture iz kvote HNS-a Andrea Zlatar prihvatila se izmjena zakona kojim se regulira rad državne televizije, a da je potpuno zanemarila stav i mišljenje koalicijskog partnera SDP-a. Pritom se, priča se, zamjerila SDP-ovu dijelu Vlade, a soliranje navodno nije dobro primio ni njezin stranački šef, potpredsjednik Vlade Radimir Čačić.

No, osoba iz Vlade koja je dobro upućena u tu problematiku tvrdi kako ministrica kulture oko zakona o HRT-u najnormalnije surađuje s koalicijskim partnerima, a u konkretnom slučaju osobito s Milankom Opačić, kao potpredsjednicom Vlade zaduženom za društvena pitanja.

Ne žuriti sa zakonom

Jasno je, međutim, da zakonski prijedlog i kad bude dovršen, neće biti kreacija Andree Zlatar nego će u njemu bit sadržan stav političke većine u vlasti. Stav koji sada prevladava u Vladi je da s izmjenom Zakona o HRT-u ne treba previše žuriti te da nema nikakve potrebe donositi ga u hitnoj proceduri, nego je izvjesnije da će ići u dva saborska čitanja, što znači da će se o njemu još podosta raspravljati.

Ključne riječi

Komentara 128

OB
-obrisani-
09:11 15.04.2012.

I sad ti reci da ima razlike između lijevih i desnih?

BS
bstrabi2
09:13 15.04.2012.

Ako HRT postane stranačka televizija.Ja više neču plačat pretplatu.Jer nisam član SDP-a.HRT mora biti nezavisna televizija.Onda je to pošteno.Sramota da jedna ustanova .Koja je dostupna gledaocima.Bude stranka ,a ne televizija.Zo bi trebao zabraniti ustavni sud.Jer po ustavu nema nitko pravo otet narodu televiziju.....

OB
-obrisani-
12:18 15.04.2012.

Nema SDP što preuzimat njima mediji od prvog dana idu na ruku. Kad smo preuzeli odgovornost za Hrvatsku kad smo je izveli iz jugoslavenske tamnice šteta što nismo i medije oslobodili crvenog zla.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije