Da je prije deset godina bilo takva testiranja, ne bi došlo do uznapredovale faze bolesti. Danas ne bih bila invalid i koristila pomagalo – upozorava na važnost ranog otkrivanja raka debelog crijeva Višnja Družak, predsjednica Invalidskog društva Ilco. Na razini čitave Hrvatske, pa tako i u Karlovačkoj županiji, pokrenuta je kampanja, kojom se želi upozoriti da preventivni pregled crijeva može spasiti život. Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva počeo je u našoj županiji u siječnju 2008. godine. Obavlja se slanjem poziva s testovima na kućnu adresu svim osobama u dobi od 50 do 74 godine. Testiranjem nevidljive krvi u stolici može se otkriti rak debelog crijeva u ranoj fazi bolesti i time spasiti život. Pomaže i u otkrivanju benignih polipa. Oni su predstadij razvoja karcinoma.
Voditeljica Odjela za epidemiologiju dr. Biserka Hranilović kaže da je dosad poslano 37.287 poziva s testovima. U Zavod za javno zdravstvo Karlovačke županije vraćene su 9323 kuverte, od čega 5831 s uzorcima stolice za analizu. Pozitivnih testova bilo je 518. Svi su naručeni na dodatnu obradu, odnosno kolonoskopiju. Kod 14 osoba otkriven je rak, a polipi kod njih 94.
– Otkrivanje i odstranjenje polipa ima veliku važnost jer se tako sprečava razvoj karcinoma. Više od 85 posto oboljelih može se izliječiti ako se bolest otkrije u ranom stadiju – napominje dr. Hranilović. Problem je što mnogi i ne otvore omotnicu i pogledaju test kada im dođe na kućnu adresu.
– Vrlo je važna edukacija i prevencija. Bolest ne bira i danas sve više obolijevaju i mladi. Prehrana, stres i način života neki su od razloga koji dovode do teških bolesti. S time se treba znati nositi, ne samo oboljela osoba, nego i obitelj – kaže Družak.