Donosimo vam nastavak priče iz Večernjakove kolekcije političkih dokumentaraca 'Križni put - zločin bez kazne' u kojem ćemo se prisjetiti događaja u završnici Drugog svjetskog rata...
Komunisti su se dugo pripremali za preuzimanje vlasti, prolazili tečajeve, uz pomoć doušnika sastavljali popise. KNOJ, Korpus narodne obrane Jugoslavije, brojio je 120.000 boraca. Samo u Sloveniji, Hrvatskoj i BiH za osloboditeljima je ostalo gotovo 2000 masovnih grobnica.
Video - 'Tito je dao uputu šefovima OZNE da treba likvidirati sve stvarne i moguće neprijatelje'
- To je najveće ubijanje svih vremena na području Slovenije, to je najveće ubijanje Hrvata u vašoj povijesti, to je najveće ubijanje nenaoružanih Slovenaca u našoj povijesti, to je najveće ubijanje nenaoružanih ljudi u Europi nakon Drugog svjetskog rata. Mislim da poslijeratni europski komunizam nema takvog zločina - rekao je Jože Dežman, predsjednik Komisije za rješavanje prikrivenih grobišta Slovenije (2005.-2008.).
Odluka o masovnim likvidacijama donesena je u Drvaru (13. svibnja 1944.) na sjednici vrhovnog štaba odmah nakon osnivanja OZNE (Odjeljenje za zaštitu naroda).
- Tada je Tito dao uputu šefovima OZNE, a to je iznio Ivan Maček - Matija, šef OZNE za Sloveniju, da treba likvidirati sve stvarne i moguće neprijatelje - rekao je povjesničar Anđelko Mijatović.
Maček se sastao s Titom dva puta u dva dana. Naređeno mu je da dopuni kartoteke, proširi popise petokolonaša.
- Tako je u Zagrebu sastavljen popis 8141 osobe koje treba likvidirati, oduzeti imovinu, ali ne zato što su bili stvarni neprijatelji nego zbog toga što se trebalo domoći imovine - dodaje Mijatović.
A pripreme za likvidacije počele su još u ožujku 1942. godine. Edvard Kardelj pod pseudonimom Bevc poslao je Titu izvješće: 'Egzekucioni aparat sastoji se od oko 50 momaka naoružanih pištoljima i bombama. Ti momci rade sve stvari.'
- Otkrivati i likvidirati protivnike, a likvidirali su ne samo stvarne zarobljenike nego i one koji su im se činili mogućim ideološkim protivnicima - napominje Mijatović.
Slijede prve grupne likvidacije. Zrin - likvidacija više od 200 civila, Aržano - smaknuće 130 razoružanih domobrana, otok Daksa pokraj Dubrovnika - pogubljenje 53 civila, Široki Brijeg - likvidacija ukupno 66 franjevaca. Sve bez suđenja.
- Kad su ušli u Travnik u listopadu 1944. zarobili su tisuće ljudi, vojnika i civila, pa su ih vodili na njihove križne puteve po okolnim brdima i selima te ih strijeljali - kazao je Mijatović.
U siječnju 1945. više nije bila potrebna ni sumnja, dostatna je za likvidaciju bila pretpostavka da bi 'pojedinci bili u stanju potpomagati bande s obzirom na pasivno držanje prema našem pokretu'...
Video - 'Ruke su bile vezane žicom, a ubijali su ih pištoljem ili sjekirom. Padali su u Jazovku'
Imao sam četiri godine ,sedamdesetih i kitio jelku za Božič.Naišao prvoborac Heroj Jugoslavije,primio me za noge ilupio glavom u pod.Da mi majka ne cjepaše drva i sa sjekirom ga otjera prošao bih isto kao Hrvati na Križnom putu a bila je 1970.Križni put još nije bio završio za Hrvate.Tek 1995.Mislim da se ne smije vratiti.