Kazne za neposlušne

Tko ne razvrsta otpad, komunalci će mu poslati veći račun

Mihael Zmajlović (1)
Patrik Macek/PIXSELL
03.07.2013.
u 13:23

Novi obračun - Kante za papir i biorazgradivi otpad te novi računi stižu krajem godine, a glomazni otpad odvozit će se na poziv izravno iz doma.

Do kraja godine općine i gradovi moraju postaviti kante za odvojeno prikupljanje papira i biorazgradivog otpada te uvesti naplatu po masi ili volumenu otpada, obaveza je iz novog Zakona o održivom gospodarenju otpadom koji je jučer u Vladi predstavio resorni ministar Mihael Zmajlović, a o kojem će Sabor glasati u petak.

Dvije vrste penala

Ministar je podsjetio da su iste obaveze i u starom i u novom zakonu, no da su sada precizno propisane te (grado)načelnici neće moći izbjegavati obaveze. Ne budu li lokalni čelnici smanjivali količinu otpada na odlagalištima, a dopuštene količine po broju stanovnika bit će uskoro definirane uredbom Vlade, plaćat će porez. Uredbom će biti propisan i način obračunavanja odvoza otpada. Tri mjeseca nakon donošenja uredbe gradovi i općine morat će početi realizirati zakon pa Zmajlović procjenjuje da će se prve kante za odvojeno prikupljanje i novi računi moći vidjeti krajem ove i početkom iduće godine. No to ovisi o lokalnoj samoupravi. – Način obračuna ne može biti instrument socijalne politike, već ekonomski održiv. Uvest će se porez na odlaganje koji će se naplaćivati ako jedinica lokalne samouprave premaši propisane količine i to će biti prihod Fonda za zaštitu okoliša. Služit će kao stimulacija onim jedinicama koje krenu u projekte – objasnio je ministar napominjući da taj porez nema veze s penalima koje će država morati platiti Europskoj uniji zbog probijanja rokova, a koje će također naplatiti od gradova i općina. Računi će građanima, budu li odvajali otpad, biti niži. Nastave li bacati sav otpad skupa, računi će im porasti.

Nema otpada na cesti

Do kraja godine građani bi u svojoj blizini trebali imati i reciklažna dvorišta. U njih će se, izravno iz doma građana, a na njihov poziv, odvoziti glomazni otpad. Ukinut će se koncesije na zbrinjavanje pojedinih vrsta otpada, a svaka grana zbrinjavanja otpada postupno će ići u liberalizaciju. Zmajlović je istaknuo da se u Hrvatskoj 92 posto otpada zbrinjava na odlagalištima, dok je u EU prosjek 37 posto.

>> Zbrinjavanje otpada: Smeće bi odvajali, ali gdje?

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije