Nelogično, neshvatljivo i iritantno

Tko se doveo u rizik, neka sam plati spasioce!

HGSS
Foto: Duško Jaramaz/Pixsell
1/3
17.01.2017.
u 13:09

Spašavanje treba biti besplatno, ali ne i za skijaše, planinare, ronioce... koji se izlažu dodatnoj opasnosti, smatraju u HGSS-u

Padnete li na skijanju u Austriji, liječnička intervencija i prijevoz helikopterom stajat će od dvije-tri tisuće eura naviše.

Ozlijedite li nogu ili zalutate na planini, kao što se protekli vikend dogodilo dvojici planinara na Mosoru, pomoć neće izostati, angažirat će se i spasioci i helikopter, ali stradalnika to neće stajati ni kune. Ta usluga, dakako, ima svoju vrijednost, ali ne i cijenu. Račun se ne ispostavlja nikome, a trošak pokriva državni proračun, točnije porezni obveznici.

Nelogično, neshvatljivo pa i iritantno. Zašto bi skupa pomoć nekome tko se svjesno izložio povećanom riziku u nas bila besplatna?

Nema tko napisati račun

– Traganje i spašavanje ni na kopnu ni na moru u načelu se nigdje ne naplaćuje. Međutim, kad je u pitanju nemar ili kad se netko svjesno izlaže povećanom riziku – poput skijaša, planinara, ronioca..., tada je prirodno da sudjeluje u svojoj sigurnosti dodatnim osiguranjem ili plaćanjem usluga koje u europskim zemaljama imaju svoju cijenu. Kod nas treba stvoriti potrebnu regulativu i  definirati subjekt koji će takve usluge naplaćivati. To svakako nije HGSS, mi samo možemo pomoći da se dio troškova, poglavito za helikopterska spašavanja, pokriva iz  tržišta osiguranja. Mi smo s nizom ministara u prethodnim vladama razgovarali o tome, načelnog je razumijevanja bilo, ali od toga se, nažalost, nije otišlo dalje – ističe Vinko Prizmić, šef Hrvatske gorske službe spašavanja, koja zahvaljujući niskim temperaturama ima pune ruke posla.

Poziv nakon tri dana

– Imali smo dosta slučajeva pothlađivanja, pa i sa smrtnim ishodom. Pogotovo u Slavoniji, Karlovačkoj i Krapinsko-zagorskoj županiji. Često je tome kumovao alkohol, ali, nažalost, pozivi u pomoć stizali su i nakon što osobe ne bi bilo već tri-četiri dana. Inače, iako se najviše piše o Česima koji u japankama krenu na Biokovo ili Poljacima koji s gumenjakom završe na otvorenome moru, u 80% slučajeva radi se o nesrećama naših građana i potragama za starijim ili dementnim osobama, djeci ili za nekim tko si je odlučio oduzeti život – kaže Prizmić.

Pojedinačne potrage vrijedne su desetke tisuća kuna, a kad bi se račun ispostavljao akterima odnosno njihovim osiguravateljima, efekt bi bio dvostruk. Neke bi to i odvratilo od pustolovine.

– Dva su načina da se riješi pitanje pružanja usluge prijevoza koji je najveća stavka u spašavanju. To može raditi ili neki gospodarski subjekt ili da ta usluga bude pri nekoj neprofitnoj organizaciji kao što su HAK ili HGSS. Država samo mora reći koji model želi. Mi u HGSS-u to možemo pripremiti u mjesec dana – kaže Prizmić. 

Ključne riječi

Komentara 88

FR
fredyooo
13:28 17.01.2017.

Sve netko plati pa makar mi to nazivali "besplatno" ili "država" to zapravo plate porezni obveznici. onda se nameće logika sljedeća: ako država plaća hgss, pa plaća pilota, pa gorivo, nabavi one đipove, svu opremu ,njima plaće pa šta bi još htjeli, neka onda rade svoj posao, za koji su plaćeni i koji su odabrali, šta im se još to mora platiti, dakle za hrvatske državljane država je osnovala službu i plaća je, no za strance lijepo na blagajnu i neka plate. isto bi trebalo vrijediti i za plaćanje ulaznica u nacionalne parkove, Hrvatima "besplato" a ostali na blagajnu.

RA
raikonen
13:47 17.01.2017.

Za spašenog idiota koji se na velebit uputi u japankama i sa dva dcl vode, račun poslati u njegovo veleposlanstvo

Avatar niko_svetinja
niko_svetinja
13:20 17.01.2017.

Naplatiti nego sto.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije