Danas u Večernjem

Tko se umirovi 5 godina prije roka mirovina će mu se umanjiti od 6 do 20,4 posto

Naslovnica
Foto: VL
07.03.2016.
u 00:01

Lani je u prijevremenu mirovinu otišlo oko 12 tisuća radnika, muškarci su to uz propisane godine staža mogli učiniti sa 60 godina, a žene s 56 godina i tri mjeseca života.

Umjesto sa šezdeset, Hrvati bi za koju godinu mogli ići u prijevremenu mirovinu tek sa 62 godine života! Europska komisija sugerira Hrvatskoj da penalizira raniji odlazak u mirovinu, a u Vladi kažu da će do sredine travnja dostaviti svoj plan reformi, unutar kojeg će se nalaziti i planovi vezani uz mirovinski sustav.

Prema izvještaju koji je objavljen ovih dana, Bruxelles konstatira da je razlika od pet godina između dobi prijevremenog umirovljenja i zakonske dobi za starosnu mirovinu velika u odnosu na prosjek EU “koji je manji od tri godine”. Europska komisija ne bi povećala novčanu penalizaciju jer su naše mirovine ionako najniže u EU u odnosu na primanja, nego bi skratila rok za prijevremenu mirovinu s pet na možda tri godine u odnosu na starosnu.

Lani je u prijevremenu mirovinu otišlo oko 12 tisuća radnika, muškarci su to uz propisane godine staža mogli učiniti sa 60 godina, a žene s 56 godina i tri mjeseca života.

Cijeli tekst pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od ponedjeljka ili prelistajte e-izdanje!

Iz Večernjeg lista izdvajamo i ove teme:

>> Litra benzina u Libiji 77 lipa, u Saudijskoj Arabiji 1,68 kn, u SAD-u 3,17 kn, a u Hrvatskoj 8,24 kn

>> Top-lista: Josip Leko najskuplji, Karamarko najjeftiniji zastupnik

>> O Jakši Puljizu - HDZ: Premijerov koordinator je stručan, a važno je i da nije član SDP-a

>> Karcinom će rezati bez noža

>> Matea Janković odgovara dr. Kolaku: Babice su sve čule i vidjele. Neka svjedoče

>> HRT je državna, stranačka televizija, nije niti bio - javna

>> Izbace li Homera, mladi će možda znati samo za Homera Simpsona

Foto: VL

Ključne riječi

Komentara 38

DO
doktorica
21:05 06.03.2016.

a šta je sa onima koji su se umirovili sa 40godina i imaju mirovine veće od onih koji su radili 40 godina?!

HA
hacker
21:53 06.03.2016.

Jel će se to primenjivati i retroaktivno? Nije fer da onaj koji je otišao u penziju sa 35 godina starosti i jedva 15 godina staža (osobno poznajem jednog takvog a nije invalid) ima istu penziju kao onaj što je otišaoo u mirovinu sa 65 god. starosti i 45 god. staža (moj otac npr.)?

DU
Deleted user
06:34 07.03.2016.

Za prijevremeni odlazak u mirovinu krivi su poslodavci...!!!!!!!!!!.....radiš zadnjih dvadeset godina na minimalcu i dočekaš šezdeset godina i trideset pet godina staža, ideš da ti izračunaju penziju i ona je nešto manja od minimalne plaće, i zašto onda raditi još pet godina kada se mirovina neće promijeniti, već u najgorem slučaju i smanjiti, a poslodavac sretan što te se riješio .......??????!!!!!!!.....napuniš šezdeset godina, imaš trideset pet godina staža, imaš relativno dobru ili dobru plaću, poslodavac te tjera u mirovinu, ne želiš, baca te na minimalac...!!!!!???????????...odeš da ti izračunaju mirovinu, vele ti da sa novom minimalnom plaćom koju sada imaš u sljedećih pet godina, mirovina u izračunu o prijevremenom umirovljenju uz penalizaciju, veća od pune mirovine za pet godina, minimalna plaća je" pojela " razliku....!!!!!!!!?????????.....i naravno da odeš u mirovinu.....!!!!!!!!!!....zašto se to tako ne prezentira Vijeću Europe, zašto na to šute sindikati...zašto se javno ne veli koji je pravi razlog odlaska u prijevremenu mirovinu, vjerujem da 95% ljudi ne bi otišlo u prijevremenu mirovinu, da ih ne tjeraju financijski razlozi-minimalna plaća, i poslodavac koji te tjera u mirovinu....!!!!!!!!!!!!!......tako ispada da ne želimo raditi..., što nije istina....., sada bi tu trebala nastupiti država, da zaštiti radnika kojega poslodavac sa navršenih šezdeset godina tjera u prijevremenu mirovinu, a ne da radnika još kažnjava penalizacijom mirovine.......!!!!!!!!!!?????????.....da sad ne spominjemo žene i žene trudnice, i odnos poslodavca do njih......

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije