Josip Aladrović:

'Treba smanjiti broj ugovora na određeno i ići prema fleksibilizaciji raskida ugovora na neodređeno'

Josip Aladrović
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
1/3
16.09.2020.
u 10:58

Ministar drži da će do izmjena Zakona o radu sigurno doći, a da bi cilj tih izmjena trebao biti povećanje konkurentnosti hrvatskog gospodarstva

Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović rekao je u srijedu da treba smanjiti broj ugovora na određeno i fleksibilizirati raskid ugovora na neodređeno vrijeme.

"Vladin stav je da treba smanjiti broj ugovora na određeno, ali isto tako ići prema fleksibilizaciji raskida ugovora na neodređeno vrijeme. To je nekakav dobar balans", rekao je Aladrović gostujući u emisiji Hrvatskog radija "A sada Vlada".

Ministar drži da će do izmjena Zakona o radu sigurno doći, a da bi cilj tih izmjena trebao biti povećanje konkurentnosti hrvatskog gospodarstva. Istaknuo je da je Hrvatska među prvima u Europskoj uniji kad je riječ o broju ugovora na određeno vrijeme, a takvi ugovori, dodao je, stvaraju nesigurnost i prepreke u planiranju profesionalnog razdoblja.

Najavio je da će se o tome, kao i o radu od kuće, sa sindikatima i poslodavcima, razgovarati sljedećeg tjedna na konzultativnom sastanku.

Kazao je da su zakonske intervencije potrebne, no da se ne slažu svi koje su to intervencije. Vlada smatra, kazao je Aladrović, da je potrebno izmijeniti zakon oko pitanja rada od kuće i dodatnog rada.  

"Tu imamo određeni potencijal podizanja efikasnosti i, s druge strane, u ovim okolnostima, i očuvanja zdravlja, ali i podizanja konkurentnosti i efikasnosti cijelog gospodarstva", rekao je govoreći o uređenju rada od kuće. 

Smatra i da je dodatni rad sada vrlo ograničen, a da postoje neki sektori i segmenti gdje postoji izraziti interes za tim. Ustvrdio je da Vlada zaista ne vidi problem da omogući rad nekome tko želi više raditi.

Također, drži da je odluka Ustavnog suda oko rada nedjeljom ipak vezana za dio oko koronakrize te da "ne definira rad nedjeljom kao rad nedjeljom".

Aladrović je za Hrvatski radio pojasnio koje su aktualne mjere pomoći gospodarstvu. Jedna se odnosi se na mikropoduzetnike, one koji imaju između jednog i devet zaposlenih, bez obzira na to iz kojeg sektora dolaze, ako dokažu pad prihoda veći od 50 posto. Druga mjera ima za cilj očuvati radna mjesta u u sektorima koji su posebno ugroženi krizom, a radi se o onima koji su uglavnom naslonjeni na turizam. Treća je mjera skraćeno radno vrijeme, u sklopu koje se isplaćuje između 10 i 50 posto radnog vremena.

Ministar rada podsjetio je da je jučer bio prvi dan kad su otvorene online prijave za nove mjere i da zasad imaju oko 600 prijavljenih poslodavaca. Za rujan prijave traju do 15. listopada.

"Mi ćemo zaista raditi sve što je potrebno da birokratiziranje, administriranje i sve ono što su bile nekakve naše društvene boljke smanjimo na minimum, a s vremenom, naravno, i da to apsolutno nestane", poručio je Aladrović.

Komentara 2

ST
stefj
11:15 16.09.2020.

Zašto ima toliko ugovora na određeno? Pa zato jer je vrlo skupo, komplicirano i dugotrajno otpustiti radnika, u državnoj i javnoj službi čak i nemoguće. Najviše ugovora na određeno i dalje je u državnom, javnom i paradržavnom sektoru... S druge strane, radnik može otići kada i kako hoće, te nema apsolutno nikakvih obaveza prema poslodavcu. Radnik može ne raditi, krasti itd, a zapravo mu ništa ne možete. Ako idete na sud s njim, preko 97% slučajeva presuđuje se u korist radnika... Radnik treba biti zaštićen i to jako, ali treba biti zaštićen i od neradnika. Danas s ovakvim ZOR-om neradnici su u prednosti, zaštićeni su i to sve je izrazito demotivirajuće i destruktivno za poslovanje i za općenito za situaciju u društvu...

Avatar manjejeviše
manjejeviše
11:02 16.09.2020.

U dvije riječi " Rad na određeno smanjiti na najmanju moguću mjeru ali zato otkaz ugovora na neodređeno svesti na " noga u gu.icu " !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije