Bio je to dan kada su oduševljeno slavili i Palestinci i Izraelci! Utorak, 18. listopada 2011., svakako će ući u povijest. Zaraćene strane u slavlju je ujedinila vjerojatno najveća i najneobičnija zamjena zarobljenika u povijesti. Izraelci su, naime, u zamjenu za svog zarobljenog vojnika Gilada Shalita, koji je u zatočeništvu Hamasa proveo pet godina, oslobodili 1027 zatočenih Palestinaca, od kojih su neki zbog terorizma bili osuđeni na doživotnu robiju i u izraelskim zatvorima proveli više od 30 godina.
Oduvijek znao da će doma
O kakvom je događaju riječ, najbolje svjedoči to da su oslobađanje vojnika Shalita iz minutu u minutu, od ponedjeljka na utorak do kasnih popodnevnih sati, pratili ne samo izraelski nego i vodeći svjetski mediji. Pratio se svaki korak od 2.31 sati u utorak, kada je prva skupina palestinskih zarobljenika u velikom bijelom autobusu napustila zatvor Keziot. Već u ranu zoru počelo je okupljanje tisuća Palestinaca na jednoj i Izraelaca na drugoj strani. Oni su željno iščekivali spektakularnu razmjenu. Sestra i djed mladog vojnika Shalita (25), koji je prije pet godina pao u ruke Hamasovih diverzanata, krenuli su u 6.14 sati prema Tel Novu, gradiću udaljenom 35 km od Tel Aviva), gdje se skupilo stotine novinara koji su očekivali dolazak izraelskog vojnika. Njegova majka Aviva i otac Noam napustili su svoje seoce Mitzpe Hila u 7.01 sati i zaputili se u Tel Nov. Na ovaj put spremali su se više od pet godina. Nadali su se da će za nekoliko sati zagrliti svoga sina i odvesti ga doma, gdje cijelo selo pripremalo veliku feštu.
U 8.14 sati oduševljenje u Izraelu: priopćeno je da Shalit nije više u rukama Hamasa te da će za sat i pol preko Egipta ući u Izrael.
– Hoćemo novog Gilada Shalita! – zaorilo se u tim trenucima iz grla okupljenih Palestinaca u Gazi. Gilad je tada dobio mobitel i nakon točno 1940 dana zatočeništva javio se svojoj majci Avivi.
– Gilad Shalit predan je egipatskoj strani, ali će Izraelcima biti predan tek kada stignu svi oslobođeni palestinski zatvorenici, njih 477 – izjavio je Hamasov predstavnik u Gazi. Još 550 vojnika bit će razmijenjeno za Shalita u iduća dva mjeseca.
I dok su prvi palestinski zatvorenici prelazili granicu i ulazili u Gazu, uz oduševljenje okupljenih, u Tel Nov se u 10.02 sati Shalitovim roditeljima pridružio i izraelski premijer Benjamin Netanyahu.
I napokon, u 10.25 sati egipatska televizija pokazala je prve snimke oslobađanja vojnika Shalita. Ispijena blijedog lica bio je u Rafahu pred predajom izraelskoj vojsci. Kada je te slike preko velikog videozida vidjelo okupljeno mnoštvo Izraelaca u Tel Novu, oduševljenju nije bilo kraja.
Shalih je u tom trenutku davao svoj prvi intervju. Na pitanje novinarke egipatske državne televizije Shahire Amin odgovorio je:
"Nadam se miru između Izraelaca i Palestinaca"
– Za puštanje na slobodu doznao sam prije tjedan dana. Oduvijek sam znao da ću otići doma – kazao je Gilad, kojega su vojnici Hamasa zarobili kada je imao 20 godina. Militanti su ga oteli tako što su prokopali tunel u Izraelu iz pojasa Gaze i iznenadili njegovu tenkovsku posadu.
Gilad Shalit je u prvom razgovoru s novinarkom na slobodi kazao da bi bio presretan kada bi i preostali palestinski zarobljenici iz izraelskih zatvora bili pušteni da se vrate svojim obiteljima.
– Naravno da mi je najviše nedostajala obitelj, a jedva čekam da vidim i prijatelje. Nadam se da će ovo dovesti do mira između Palestinaca i Izraelaca te da će ova razmjena biti podrška za bolju suradnju obje strane – kazao je Shalit. Egipatska reporterka Amin upitala je je li ga boravak u zarobljeništvu ojačao.
– Iskustvo u zatvoru bilo je vrlo formativno. Nadam se miru između Izraelaca i Palestinaca. Želim objema stranama ponuditi svoju pomoć – kazao je umorni, sad već bivši zarobljenik Gilad.
I napokon, u 13.12 sati majka Aviva i otac Noam, nakon predugih 1940 dana, zagrlili su svoga sina.
– Vratio sam vam vašega sina – kazao je roditeljima premijer Netanyahu.
Herojska dobrodošlica
Cijeli Izrael u utorak je slavio. Shalit je u zemlji postao "svačiji sin" i ankete su pokazale da se velika većina slaže s načinom razmjene tisuću za jednoga iako je većina zatvorenih Palestinaca osuđena za smrtonosne napade. Izraelski Vrhovni sud kasno u ponedjeljak odbio je sve peticije koje su pokušale zaustaviti razmjenu zarobljenika.
I Palestinci slave pobjedu Hamasa, a puštene zatvorenike očekuje "herojska dobrodošlica". Palestina smatra da su njihova zarobljena braća ratni heroji u borbi za državnost. Ispred kuće svakog oslobođenog Palestinca postavljen je po jedan šator, a na velikom polju postavljeno je tisuće plastičnih stolaca i pozornica s golemim muralom koji opisuje zarobljavanje vojnika Shalita.
Pustili miseve.., opet ce oni u kanalizaciju