Tri su moguća scenarija razvoja događaja u slučaju Ive Sanadera, a o njegovu izboru ovisi koji će se od njih dogoditi. Prema riječima odvjetnika Waltera Suppana njegov štićenik želi da ga se izruči Hrvatskoj. No, u Sanaderovom slučaju zaokret se uvjek može očekivati.
1. Pristanak na izručenje - prema trenutnim informacijama vrlo vjerojatni scenarij
Tada bi u roku od 7 do 30 dana Ivo Sanader završio u Remetincu. Taj izbor bi bivšemu hrvatskom premijeru, prema onome što nam je rekao, savjetovao odvjetnik Veljko Miljević.
2. Ne pristaje na izručenje
Sanaderu prema ovom scenariju predstoji pravna bitka koja bi mogla potrajati i dvije godine, a u to vrijeme možda bi mogao biti i na slobodi u Austriji, uz polaganje milijunske jamčevine.
3. Politički azil ili status zaštićenog svjedoka u Austriji
Sanader daje iskaz o aferi Hypo banke i pomaže austrijskim vlastima da raskrinkaju sve važne sudionike afere i njihove političke veze. Zauzvrat dobiva politički azil ili status svjedoka pokajnika.
>>Die Presse: Sanader bi mogao ponuditi novi materijal austrijskim istražiteljima
Izlaz na slobodu
Taj bi mu izbor, prema onome što nam je rekao, savjetovao odvjetnik Veljko Miljević. Druga je mogućnost da Sanader ne pristane na izručenje – tada mu predstoji pravna bitka koja bi mogla potrajati i dvije godine, a u to vrijeme možda bi mogao biti i na slobodi u Austriji, uz polaganje milijunske jamčevine. I tada bi morao dokazati da ga hrvatsko tužiteljstvo optužuje po političkoj naredbi, a ne zato što je zaista pljačkao državna poduzeća.
Odvjetnik Zvonimir Hodak na temelju svog 44-godišnjeg iskustva kaže da je najizglednije da će bivši vođa HDZ-a izabrati tu mogućnost, jer velika većina ljudi, kad se suoči s pritvorom, traži bilo kakav izlaz na slobodu, pa makar bio i privremen. I sam Sanader tako je, čini se, postupao jer očito nikakav plan za bijeg nije imao do posljednjeg trenutka, čak se s vratio u Hrvatsku samo dan prije nego je Državno odvjetništvo odnosno USKOK zatražio skidanje imuniteta i pritvor. Iz toga, kao i iz kasnijeg tijeka bijega može se zaključiti da je postupao nasumce i gotovo iracionalno, slično kao što je to činio pokušavajući se početkom godine vratiti u politiku, što se pokazalo potpuno neostvarivim planom. Hoće li i dalje bježati od suočavanja s optužnicom, vidjet ćemo idućih dana. Kako bilo, u velikom broju slučajeva pokazalo se da se bijeg pa ni odugovlačenje uopće ne isplate. Od Ante Gotovine, koji je možda mogao imati i daleko bolji položaj na sudu od današnjeg, kad je u pritvoru punih 11 godina nakon bijega, gotovo kao da je odslužio već toliku kaznu; do Vladimira Zagorca, koji je potrošio mnogo novca kako bi izbjegao izručenje, a sad je ipak u hrvatskom zatvoru. O trećoj mogućnosti jučer je raspredao austrijski tisak, koji predlaže da se uhićenje bivšeg hrvatskog premijera iskoristi za njegovo saslušanje u aferi Hypo banke, jer upravo bi Sanader u sadašnjem položaju bio dobar izvor podataka za povezivanje bankara te austrijskih i njemačkih političara. U tom kontekstu spominju se Sanaderovi kontakti s bivšim austrijskim kancelarom Wolfgangom Schüsselom te Erhardom Busekom, Ursulom Plassnik i još nekim političarima.
Kraci se šire
I tu dolazimo do treće mogućnosti, o kojoj između redaka špekuliraju novinari Kronen Zeitunga, prema kojoj bi Sanader mogao biti jedan od prvih austrijskih zaštićenih svjedoka! Međutim, institut zaštićenog svjedoka Austrija još uopće nema, o toj mogućnosti tek se raspravlja nakon što je uhićen Wolfgang Kulterer, jedan od direktora Hypa. No, izgledi za takav rasplet u slučaju bivšeg hrvatskog premijera zacijelo su jako mali, jer zakoni bi tek morali biti promijenjeni, Sanader nije ni austrijski državljanin, a i afera Hypo može se istraživati dalje i u Hrvatskoj, kamo ionako vode njezini kraci. Ovih dana mnogo se raspravlja i o tome jesu li glavni državni odvjetnik i ravnatelj policije imali mogućnosti spriječiti Sanaderov bijeg, no kad se propisi do kraja iščitaju, čini se da mogućnosti nije bilo. Da mu je oduzeta putovnica, ostala bi mu osobna iskaznica s kojom može u Sloveniju, Mađarsku i BiH.
A i za oduzimanje putovnice valja imati iste argumente kao za određivanje pritvora, dakle mora postojati opasnost od bijega, a ta opasnost teško bi se dokazala kad se Sanader dan prije vratio iz SAD-a. K svemu, valjalo je paziti da se ni najmanjim činom ne oda dojam političkog progona, na koji se uvijek mora sumnjati kad je riječ o političaru. Odvjetnik Miljević ističe da bi i sam potpuno jednako postupio da je bio na mjestu Mladena Bajića.
I ja bih naplatio od EU ulazak Hrvatske u EU. Ili neka ima rupu u sredini. Ne bih skidao gaće kao ovi naši. Imamo more (više od dva kvadrata ... usporedba sa Slovenijom je namjerna), pitku vodu, šume, plodnu zemlju. Nek plate ako nas žele. Ovi naši su nas prodali ni a što....