BROJE SE GLASOVI

Trump pred senzacijom: Mogao bi uspjeti i u onom što nije ni 2016., ni 2020.

Republican presidential nominee former U.S. President Donald Trump campaigns in Michigan
Foto: BRIAN SNYDER/REUTERS
1/6
06.11.2024.
u 06:48

Godine 2016., Hillary Clinton osvojila je glasove javnosti, no Donald Trump odnio je pobjedu s 304 elektorska glasa

Na svakim američkim predsjedničkim izborima, kandidatima je cilj prikupiti barem 270 elektorskih glasova s obzirom na to da ukupni glasovi birača u cijeloj zemlji ne diktiraju nužno tko će pobijediti. Pojedinačni glasovi birača ubrajaju se u takozvane glasove javnosti, a ishod izbora odlučuju elektorski glasovi kojih je ukupno 538. 

Elektorski glasovi obično se poklapaju s pobjednikom glasova javnosti u svakoj državi, budući da gotovo sve rade prema politici "pobjednik uzima sve", s izuzetkom Nebraske i Mainea. Ako kandidat pobijedi na izborima u državi s velikom populacijom, poput Texasa ili Kalifornije, taj će kandidat dobiti velik broj elektorskih glasova. Zbog načina na koji je ovaj sustav postavljen, predsjednički kandidati obično provode više vremena u kampanjama u "swing" državama, poput Pennsylvanije i Michigana, ističe NBC.

Naime, pobjednik izbora ne mora nužno osvojiti najviše glasova javnosti. Primjerice, 2016. godine Hillary Clinton osvojila je glasove javnosti, no Donald Trump odnio je pobjedu s 304 elektorska glasa. Godine 2020., Joe Biden pobijedio je Trumpa po glasovima javnosti, kao i po elektorskim glasovima kojih je imao 306. Iako Trump niti jednom nije osvojio glasove javnosti, to bi se moglo promijeniti ove izbore. 

Što mislite tko će biti pobjednik američkih izbora?

Rezultati se trenutno prebrojavaju, a u nekim državama glasovanje još uvijek traje. Prva biračka mjesta zatvorena su u ponoć po hrvatskom vremenu, a posljednja će se zatvoriti u 7 sati. U vodstvu je Trump koji je prvi uspio osvojiti i jednu od "swing" država - Sjevernu Karolinu. Većina država tradicionalno je sklonija demokratima ili republikancima i ondje se pobjednik zna unaprijed, pa se u fokusu kandidata najčešće nalaze one savezne države u kojima bi pobjedu mogao odnijeti bilo koji kandidat. Ove godine ih je sedam - Pennsylvania (19 izbornika), Georgia i Sjeverna Karolina (po 16), Michigan (15), Arizona (11), Wisconsin (10) i Nevada (6).

CNN i New York Times proglasili su Trumpa pobjednikom u Sjevernoj Karolini, osim što je osvojio sve države koje su tradicionalno republikanske. Bivši predsjednik osvojio je i Georgiju, a vodi i u Pennsylvaniji, Michiganu i Wisconsinu. Trump dosad ima 246 elektora od 270 koliko mu je potrebno dok ih demokratska kandidatkinja Kamala Harris ima 205.

Inače, na izborima 2020. godine, Joe Biden proglašen je pobjednikom četiri dana nakon izbora. Na drugim nedavnim izborima birači su čekali mnogo kraće. Godine 2016., Trump je proglašen pobjednikom malo prije 9 sati po našem vremenu, svega nekoliko sati nakon zatvaranja birališta.

GALERIJA Swing države, elektorski glasovi... Evo kako funkcioniraju američki predsjednički izbori
Republican presidential nominee former U.S. President Donald Trump campaigns in Michigan
1/20

Komentara 4

LE
Levanto
06:44 06.11.2024.

Presjednika koji će imati 85 god. koji ne priznaje izborne rezultate, koji otužuje sve institucije. Lipo. Jadna Ameriko.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije