Novi grčki premijer Alexis Tsipras (40) stiže sutra u Rim na razgovor s vršnjakom – talijanskim premijerom Matteom Renzijem. Predviđen je radni ručak u vili Doria Pamphili. Prvi izlazak Tsiprasa iz Atene vodi ga u Rim. Italija kreditira Grčku sa 40 milijardi eura i nema namjeru opraštati dug.
Oštra poruka iz Finske
Mladi grčki premijer shvatio je da su predizborna obećanja jedno, a stvarnost nešto sasvim drugo pa je u subotu navečer nazvao predsjednika Europske središnje banke Marija Draghija i najavio mu da njegova vlada želi pronaći rješenje koje bi bilo povoljno i za Grčku i za Europu.
U najmanju ruku neuljudnim je u Europi ocijenjen susret grčkog ministra financija Yanisa Varoufakisa sa šefom eurogrupe Nizozemcem Jeroenom Dijsselbloemom. Varoufakis je nediplomatski izjavio da ne želi raditi s Trojkom, od koje je Grčka dobila 240 milijardi eura. Ako do 28. veljače Grčka ne bude pokazala volju za suradnjom, više neće dobiti kredit. Tsipras je telefonskim pozivom Draghiju morao „ispraviti" držanje svoga „marksističkog ekonomista", kako sebe naziva Varoufakis.
– U ekonomiji se ne može negirati realnost – poručio je grčkom premijeru guverner finske središnje banke Erkki Liikanen.
– Ne želimo odlučivati unilateralno u vezi s našim dugom – kazao je Draghiju Tsipras, koji će nakon Rima pohoditi Pariz i London.
Preskupe kamate na dug
Njemačka kancelarka Angela Merkel poručila je da nema novoga rezanja grčkog duga te da Njemačka i druge države EU žele da Grčka ostane u eurozoni. Predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz pozvao je Tsiprasa da ublaži retoriku prema kancelarki Merkel.
Grčki ministar ekonomije Georgios Stathaki ublažava odrješite riječi Varoufakisa prijedlogom da se dug vraća u odnosu na razvoj. Sada čak 5 posto grčkog BDP-a ide na plaćanje kamata na dug. Stathakis predlaže da se plaća manje ako je rast manji, i obrnuto. Tako se više ne govori o rezanju duga, već o promjeni načina njegova vraćanja.
Bilo je za očekivati, ali ne ovako brzo da bude "obećanje ludom radovanje".