Kamo skloniti važne i vrijedne umjetnine kada se troškovi osiguranja penju u nebo, a lopovi postaju sve spretniji i sve beskrupulozniji? Pitanje je to koje si postavljaju brojne galerije, ali i skupljači umjetnina u cijelom svijetu. Odgovor možda leži u mreži podzemnih tunela ispod švicarskih Alpa koji su sagrađeni u vrijeme i poslije Drugoga svjetskog rata radi zaštite od napada nacista, a poslije i nuklearnih napada, te koji su održavani u vrijeme hladnoga rata kada su svaka kuća ili stambeni blok morali imati sigurno sklonište. Raspadom Sovjetskog Saveza i završetkom napetosti između dva svjetska bloka, Švicarska je počela rasprodavati tunele koji bi svake godine dobivali nove “stanare”. Tako se tamo možda uskoro nađu i neka od djela spremljena u umjetničkoj riznici u Ženevi.
Strah od lopova i požara
Radovi Cézannea, Rembrandta, Modiglianija i brojnih drugih umjetnika koji se tamo čuvaju vrijede ukupno 100 milijardi dolara, a vodstvo riznice zabrinuto je zbog sve većih troškova osiguranja. Postavljaju si i pitanje što će se dogoditi ako objekt pogodi požar ili se nađe na meti vještih pljačkaša poput onih koji su u listopadu “počistili” muzej Kunsthal u Rotterdamu. Najvrednije svjetske umjetnine tako bi se uskoro mogle čuvati iza čvrstih zidova i neprobojnih vrata koja mogu izdržati i najsnažnije eksplozije, dok bi ih od propadanja čuvao sofisticirani klimatizacijski sustav koji osigurava idealnu temperaturu.
Kompanija koja je bivše vojne bunkere pretvorila u najsigurnija skloništa za umjetnine nosi naziv Swiss Data Safe. Njihovo sklonište smješteno ispod Alpa, kod mjesta Uri, prostire se na 2800 kvadratnih metara, potpuno je sigurno od potresa i poplava, a opremljeno je vlastitom elektranom, zalihama vode i filtrima zraka. Može izdržati i eksploziju atomske bombe i, ako se ona dogodi, samo 900 metara dalje.
Vinski podrumi
– Bunkeri su savršeni za čuvanje umjetničkih djela. Pružaju im idealne klimatske uvjete i najviši stupanj sigurnosti – rekao je Paul Williamson, direktor kompanije koja reklamira korištenje bunkera za umjetnička djela. Brojni švicarski bunkeri već su prenamijenjeni u civilne svrhe. Njih nekoliko tisuća pretvoreno je u vinske podrume, mjesta za uzgoj gljiva pa čak i krušne peći za pizzu.
>> Još jedno ukradeno umjetničko djelo pronađeno u Srbiji
Ništa nije sigurno od lopova i čuvara.