Obračun s desecima tisuća ljudi koje optužuje za suradnju s pučistima doveo je turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana u svađu s velikim dijelom zapadnog svijeta, a odnosi s Austrijom zahladnjeli su toliko da je Turska povukla veleposlanika iz te zemlje.
Bidenov šarm u Ankari
Američki potpredsjednik Joe Biden danas je u Ankari pokušavao poboljšati zahlađene odnose Turske i SAD-a nakon neuspjela vojnog udara u Turskoj. Američke su vlasti, kao znak dobre volje, čak poslale grupu tužitelja i diplomata koji bi se trebali baviti slučajem Fetullaha Gülena, istražiti optužbe prema kojima je taj klerik koji živi u Pennsylvaniji vukao konce vojnog udara 15. srpnja. Od Bidena se očekuje da svojim političkim šarmom osvoji Ankaru, piše Financial Times, da javno uvjeri Erdoğana da će američke vlasti istražiti turske optužbe protiv Gülena, te da mu u četiri oka kaže koliko je SAD zabrinut zbog Erdoğanova obračuna s protivnicima. Biden je u Turskoj izjavio kako je želio doći odmah nakon vojnog puča, a analitičari kažu kako je on najbolja osoba za poboljšavanje odnosa. On može dati Erdoğanu čvrst zagrljaj, a onda pričati o politici i o djeci i unucima i ostaviti dobar dojam, rekao je za FT Soner Cagaptay, washingtonski stručnjak. Nekoliko sati prije Bidenova dolaska, Turska je povela dosad najveću vojnu akciju u sirijskom ratu, poslavši u Siriju tenkove, avione i specijalce u obračun s Islamskom državom u graničnom gradu Jarabulusu.
Dok se Amerikanci pokušavaju pomiriti s turskim vlastima, odnosi Turske s nekim europskim državama, Njemačkom, Švedskom, Austrijom, došli su na nisku razinu. Austrijske su vlasti zaoštrile retoriku nakon turskog obračuna s desecima tisuća ljudi, sudaca, učitelja, državnih službenika, policajaca, koje optužuju za suradnju s pučistima. Kancelar Christian Kern napao je Tursku zbog tog obračuna, zaključujući kako turski potezi nakon neuspjelog puča pokazuju da Turska ne može biti dio EU. Erdoğanov šef diplomacije Mevlut Cavusoglu odgovorio je žestoko, nazvavši Beč glavnim gradom radikalnog rasizma. Zanimljivo je da se na to oglasio i Heinz-Christian Strache, lider radikalne austrijske desnice, usporedivši turski obračun s protivnicima nakon puča s Hitlerovom paljevinom Reichstaga 1933.
Zahladnjelo i sa Švedskom
Austrijske vlasti dopustile su i prosvjed Kurdske radničke stranke, koja je na listi terorističkih organizacija ne samo u Turskoj nego i Europi i u SAD-u, na kojem se u Beču 20. kolovoza okupilo 600-tinjak ljudi. Zbog tog kurdskog okupljanja Turska je povukla veleposlanika iz Austrije.
Još je jedno pitanje zamutilo odnose, nakon što je turski Ustavni sud u srpnju ukinuo zakon o seksualnom zlostavljanju djece i mlađih od 15 godina. To je u Europi protumačeno kao da je Ustavni sud legalizirao seks s djecom, iako Turska tvrdi da je i dalje zabranjen. Švedska ministrica vanjskih poslova Margot Wallström objavila je na Twitteru da “turska odluka da se dopusti seks s djecom mora biti povučena”, pa je Turska zahladila odnose i sa Švedskom. “Turska dopušta seks s mlađima od 15”, novinska reklama u zračnoj luci u Beču, dodatno je zaoštrila stvari.
>> 'Upozorenje putnicima! Jeste li znali da Švedska ima najvišu stopu silovanja na svijetu?'
Ameri ne dajte da diktator pobije kurde za svoje interese.