ZEMLJA TONE U PREDIZBORNI KAOS

Turska ne uspijeva pomiriti svoja dva svijeta: sekularizam i islamske korijene

ATTENTION EDITORS - VISUAL COVERAGE OF SCENES OF INJURY OR DEATHA woman helps an injured woman after an explosion during a peace march in Ankara, Turkey, October 10, 2015. At least one explosion shook a road junction in the centre of the Turkish capital A
Foto: Reuters/PIXSELL
1/3
11.10.2015.
u 22:22

Sva oporba – lijeva, desna, kurdska, pa čak i ona u egzilu – grozi se uspostave Erdoğanove "Božje države"

Bombaški napad u Ankari slika je moderne Turske, zemlje premrežene krvavim unutarnjim sukobima. Još nedavno, na krilima fascinantnog gospodarskog uzleta, toj su zemlji tepali da baš ona treba pomiriti islam i zapadnu civilizaciju. I njezin joj je zemljopisni položaj namijenio tu istu ulogu. Ali u njoj samoj oprečnosti između sekularizma i islamizma tolike su da ni sama ne može pomiriti te svoje unutarnje svjetove.

Masakr u Ankari izveden je uoči mirovnog prosvjeda koji su organizirali pripadnici kurdske ljevičarske Narodne demokratske stranke. Ta je stranka na ljetošnjim izborima iznenađujuće prešla visoki izborni prag od 10 posto i ušla u parlament. Time je pomrsila planove turskom predsjedniku Erdoğanu da sa svojom Partijom pravde i razvoja osvoji većinu i uvede polupredsjednički sustav.

Da se to dogodilo, Erdoğan bi se praktički inaugurirao u sultana. Sva turska oporba – kurdska, lijeva, desna, pa čak i ona islamistička u egzilu – grozila se mogućnosti uvođenja "Božje države" i mogućnosti da Turska postane zemlja poput arapskih diktatura. Kako ni preostalim dvjema oporbenim strankama, republikancima (kemalisti) i nacionalistima, nije padalo na pamet udruživanje s islamistima, Erdoğan je raspisao nove izbore koji će se održati za tri tjedna

I dok Erdoğan još jednom pokušava osvojiti apsolutnu vlast, situacija unutar zemlje vrije.

A sve je zapravo zakuhao on sam jer je zaigrao na kartu nesigurnosti građana. Otvorio je novu frontu prema Kurdima i time želio podići nacionalni ponos i privući glasače koje je izgubio. Ali zaigrao je opasni ruski rulet. Jer, prvo, Kurde ne može pobijediti, a drugo, opasno provocira i vlastitu vojsku na reakciju.

Zašto je Kurde nemoguće pobijediti? Računa se da ih je u Turskoj oko 14 milijuna, dakle, to je more ljudi. Tu je i njihova tradicija jer se Kurdi ne daju integrirati, a kamoli asimilirati. Ni otac turske nacije Kemal Mustafa Atatürk nije ih uspio pretvoriti u Turke 1923. kad je osnovao republiku. Atatürk je tada šareni bazen etničkih skupina u Anatoliji pretočio u jednu naciju, u suvremene Turke, a Kurdima je namijenio prijelazno ime Gorski Turci. I dok se turska nacija ujedinjavala, Kurdi su se odbili asimilirati i ostali sa strane.

Treća važna stvar za Kurde je njihova duga povijest gerilskog ratovanja s turskim režimima. Kad je sedamdesetih godina Abdulah Ocalan osnovao marksističku Radničku partiju Kurdistana, bio je to jedinstveni produkt ljevičarskog terorizma na Bliskom istoku. Bili su to teroristi neopterećeni religijom, a kao ljevičari su imali simpatija u mnogim dijelovima svijeta. Njihov uspjeh leži i u činjenici što mnogi njihovu borbu vide kao ideal slobode.

Turska danas nije rastrgana samo ovim etničkim sukobom, u toj zemlji eksplozivan je i onaj ideološki rat između kemalista i islamista, u koji se povremeno ubace i ljevičari (među njima je i zabranjena Revolucionarna fronta narodnog oslobođenja).

Postoji i onaj neformalni sukob između bijelih i crnih Turaka, što je neka vrsta moderne klasne podjele. Ne treba smetnuti s uma ni mogućnosti ISIL-a koji se infiltrirao u pore turskoga društva. Kurdi su im prirodni neprijatelji i vrlo lako mogu biti meta baš ovakvih napada jer ISIL je jedine poraze na ratištu i doživio baš od njih.

Erdoğan gubi kontrolu, Turska je u kaosu i pitanje je kako će se u cijeloj situaciji ponašati vojska koja je od šezdesetih godina tri puta rušila vlade. Iako je Erdoğan smijenio većinu kemalističkih generala i postavio svoje ljude, vojska uvijek ima svoju filozofiju. Jer ne tako davno u Egiptu je isto bio kaos, a predsjednika Mursija srušio je upravo čovjek kojega on sam postavio, general Al-Sisi.

Komentara 12

Avatar superhik74
superhik74
22:39 11.10.2015.

Raspada se Turska i Saudijska Arabija. Kao sto kazu: "Tko pod drugim jamu kopa sam u nju upada." Biti ce veselja na "zapadu" medju oligarhijom.

DU
Deleted user
08:17 12.10.2015.

Da se kladiti da iza napada stoji sam Erdogan.Ono sto me vise smeta je to sto NATO to zna i podrzava,a mi smo clanica nato-a.

MA
malena27
15:05 12.10.2015.

@@lola lola, na koje zakone iz Biblije mislis? Ne ubij, ne ukradi, ne svjedoci lažno, ne sagriješi bludno, ne poželi tuđe stvari, ne čini drugome ono što ne želiš da drugi čine tebi! Koji od ovih zakona tebi ne odgovara?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije