Propali Imunološki zavod preuzima država i europskim novcem namjerava izgraditi strateški važnu tvornicu cjepiva na zemljištu Imunološkog zavoda (IZ) u Svetoj Nedelji. Vlada je prihvatila plan provedbe reVitalizacije Imunološkog zavoda. Predstavljajući prijedlog, ministar zdravstva Vili Beroš naglasio je stratešku, gospodarsku i javnozdravstvenu važnost revitalizacije proizvodnje cjepiva i drugih imunoloških lijekova za Republiku Hrvatsku.
– U skladu s predloženim okvirom i smjernicama Plana te revitalizacijom proizvodnje Imunološkog zavoda osigurava se samodostatnost visokokvalitetnih virusnih cjepiva u svrhu pravovremene imunizacije stanovništva i zaustavljanja širenja epidemija, zatim samodostatnost lijekova iz ljudske krvne plazme dobrovoljnih davatelja u Republici Hrvatskoj, proizvodnja antitoksina protiv otrova europskih zmija važnih za turističku djelatnost Republike Hrvatske te razvoj biotehnologije i znanstvenih istraživanja na području imunoloških lijekova – kazao je Beroš.
Nova tvornica cjepiva trebala bi se graditi u Svetoj Nedelji.
– U tom cilju planira se kao prvo rješavanje dualiteta Imunološkog zavoda prijenosom imovine na Republiku Hrvatsku, kojim se trgovačko društvo gasi i aktivnosti se nastavljaju kroz javnu ustanovu Imunološki zavod. Drugo, izgradnja nove tvornice u industrijskoj zoni u Brezju u Svetoj Nedelji. Treće, osiguravanje isplativosti i održivosti proizvodnje imunoloških lijekova u Republici Hrvatskoj – naveo je Beroš te pojasnio način financiranja nove tvornice propalog Zavoda.
– Za projekt gradnje nove tvornice postoji mogućnost financiranja putem Europskog fonda za regionalni razvoj, drugih europskih fondova te zainteresiranih strateških partnera, s posebnim naglaskom da Republici Hrvatskoj u vlasništvu i dalje ostaju matične serije virusa morbila, rubele i parotitisa, velike proizvodne vrijednosti. Već prodajom cjepiva brzo bi se vratila uložena sredstva, a održivost planirane proizvodnje ogleda se u velikoj potražnji za imunološkim lijekovima na svjetskom tržištu – ustvrdio je ministar zdravstva.
Na naš upit ministar je potvrdio da se nova tvornica planira graditi na zemljištu od 80 tisuća četvornih metara u svetonedeljskom naselju Brezje, gdje godinama već propada farma Imunološkog zavoda. Farma životinja bit će, kaže, adekvatno zbrinuta na dijelu tog zemljišta. Večernji list obišao je farmu u rujnu 2017. kada je tamo još bilo laboratorijskih životnja za proizvodnju zmijskog protuotrova koji se izvozio diljem Europe do 2013., kada su IZ-u zbog neulaganja uskraćene sve proizvodne dozvole.
Zavod je djelovao od 1893. godine i najstariji je proizvođač imunobioloških lijekova u ovom dijelu Europe. Predstavljao je instituciju od strateškog značaja proizvodeći virusna i bakterijska cjepiva i krvne pripravke, no 90-ih kreće njegova devastacija. Politika godinama nije imala sluha ni vizije za Zavod, već je puštala da propada, zbog čega će mu sada revitalizacija i povratak na tržište biti znatno teži.
Samo nek se gradi i proizvodi bilo tko i bilo gdje u Hrvatskoj. Sve je bolje od trgovina i stvarati potrošačko a ne proizvodno društvo.