U posljednjih dvanaest godina u Hrvatskoj je zabilježeno 147 kaznenih djela trgovine ljudima. U 90 posto slučajeva žrtve su žene, čak i djevojčice od 13 godina. - Žrtve su najčešće mlade djevojke sa završenom srednjom školom, slabijeg imovinskog stanja i u potrazi za poslom. Lakovjerno povjeruju oglasima o radu, bez prethodne provjere postoji li uopće tvrtka koja nudi posao, tko je vlasnik, kakav je ugovor o radu... Zbog neiskustva i neznanja završe kao žrtve koje se seksualno zlostavlja - ističe Marina Matulic-Horvat iz Policijske uprave međimurske.
Trgovanje ljudima provodi se, upozorava, u tri faze. Prva je vrbovanje, koje može biti djelomično, kad osoba pristane na rad, ali potom postaje žrtvom, ili potpuno, kao u slučajevima otmica. Druga je transport do mjesta na kojem će žrtva obavljati usluge, uglavnom seksualne, a treća je eksploatacija. - Ne želimo prestrašiti ljude, ali savjetujemo da ne ulijeću bez provjere u poslove oko kojih postoje nepoznanice - napominje Matulic-Horvat. Osim seksualne, zabilježeno je i sve više slučajeva tzv. radne eksploatacije, kad su žrtve i muškarci.
Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, upozorava da je u državama u kojima je legalizirana prostitucija, zabilježen porast trgovine ljudima. U Čakovcu je održana tribina o tom problemu koji je, uz trgovinu oružjem i drogama, najprofitabilniji ilegalni biznis u svijetu, koji bilježi velik porast.
>> Godišnje u Hrvatskoj 10-ak žrtava trgovine ljudima