Svečanost uz protest

U Beču otvoren Abdulah centar za međureligijski dijalog

ban ki moon
Snježana Herek/VLM
27.11.2012.
u 09:30

Saudijska Arabija, Austrija i Španjolska su države osnivačice KAICIID-a, čije je osnivanje potaknuo saudijski kralj Abdulah bin Abdulazizi.

BEČ – Ne moramo gledati dalje od današnjih vijesti kako bismo razumjeli zašto je misija centra toliko važna  rekao je u ponedjeljak navečer u bečkom Hofburgu visokim političkim dužnosnicima te crkvenim i duhovnim vođama glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon na svečanom otvaranju Međunarodnog centra za međureligijski i interkulturalni dijalog Kralj Abdulah bin Abdulaziz (KAICIID). Posebno je istaknuo ulogu centra u sukobima na Bliskom istoku.

Saudijska Arabija, Austrija i Španjolska su države osnivači KAICIID-a, čije je osnivanje inicirao saudijski kralj Abdulah bin Abdulazizi. Ministri vanjskih poslova Saudijske Arabije, Austrije i Španjolske, princ Saud Al-Faisal, Michael Spindelegger i Jose Manuel Garcia Margallos u svojim su govorima podvukli važnost međureligijskog dijaloga, koji je, kako su istakli, više nego ikad potreban za trajni mir i sigurnost. Napomenuli su da će novootvoreni centar sa sjedištem u Beču ponuditi stalnu platformu za dijalog između glavnih svjetskih religija te raditi na prevenciji i otklanjanju sukoba i uspostavi mira diljem svijeta.

Pozdravne videoporuke nazočnom su skupu uputili i austrijski predsjednik Heinz Fischer i španjolski kralj Juan Carlos.

Na svečanosti su govorili i predstavnik Papinskog vijeća za međunarodni dijalog, kardinal Jean-Louis Tauran, predsjednik Islamske lige Abdulah Al Turki, vođa Moskovskih rabina i predsjedavajući Konferencije europskih rabina Pinchas Goldschmidt te Carigradski ekumenski patrijarh Bartolomeo I.

Visoki vjerski dostojanstvenici isticali su opći interes za aktivno sudjelovanje u radu KAICIID-a. Istakli su kako je važno da ni jedna religija nema dominantnu ulogu što je preduvjet za uspješno vođenje dijaloga, koji bi korak po korak trebao pridonijeti odbacivanju mržnje i nasilja među ljudima te dovesti do više tolerancije, poštovanja i razumijevanja za pomirenje i miran suživot među narodima.

Među visokim gostima bili su i madridski nadbiskup Antonio Maria Rouco Varela i glavni tajnik Organizacije za islamsku suradnju Ekmeleddin Ihsanoglu.

Upravni odbor Centra sastavljen je od predstavnika pet svjetskih religija: židovstvo, kršćanstvo, islam, budizam i hinduizam, koji su potpisali inauguracijski dokument.

Centar će voditi bivši saudijski doministar obrazovanja Faisal bin Abdulrahman bin Muaammar.

Za vrijeme svečanosti, pred bečkim su Hofburgom prosvjedovali pripadnici Inicijative liberalnih muslimana Austrije (ILMÖ) i austrijske stranke Zelenih, koji su protiv otvaranja KAICIID-a.

ILMÖ tvrdi da saudijska vlada, koja financira centar kako bi pokazala da je za međureligijski dijalog, u svojoj zemlji „potiskuje slobodu vjeroispovijesti nemuslimanskog dijela stanovništva“ te krši druga temeljna ljudska prava.

Zeleni kritiziraju izbor bivše austrijske ministrice pravosuđa Claudie Bandion-Ortner za zamjenicu glavnog tajnika Centra, navodeći kako dotična i nije baš poznata po angažmanu za međureligijski dijalog. Izbor austrijske savezne vlade nazivaju „diletantskim“.

>>Pleše se i u UN-u: Ban Ki-moon oduševljen Gangnam Styleom

Ključne riječi

Komentara 1

Avatar Alfons_x
Alfons_x
08:07 28.11.2012.

Hehehehe kakav paradoks:))))))) U srcu europe otvara centar za "međureligijski dijalog" čovjek koji je zakonom zabranio u vlastitoj državi SVE religije izuzev službenog islama....po cijenu progona pa čak i života. Dakle.... do gdje je spremna ići EU za novce? Naravnoo ne treba zaboraviti da je Saudijska Arabija sa svojim čipiranjem žena, zabranom vjera, ujedno i najveći saveznik "demokratskih" zapadnih zemalja na bliskom istoku....što je još jedan apsurd bez premca, kao potvrda veličine licemjerja "zapada"

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije