“Došla sam u srijedu prije 7, na tašte, donijela sve papire, platila 1500 kuna i čekala red. Svakako treba ponijeti spavaćicu i papuče, to i sestra napomene. Zahvat su mi radili u lokalnoj anesteziji, a u tih osam do deset minuta, koliko traje, u glavi su mi se miješale različite slike, preispitivanja koliko je odluka ispravna, ali znala sam da je to u ovom trenutku, na žalost, najbolje za mene. Nakon zahvata ostaješ u bolnici još dva sata, dok anestezija ne popusti, a onda te pošalju kući”. Tako je iskustvo pobačaja u Općoj bolnici Varaždin opisala jedna od 456 žena koje su se prošle godine odlučile na tzv. legalno inducirani prekid trudnoće.
Odmah nakon Zagreba
Ta je zdravstvena ustanova prva u Hrvatskoj po broju medicinskih pobačaja, ispred KBC-a Rijeka i KBC-a Osijek, koji su na drugom i trećem mjestu. Prema podacima koje je ovih dana objavio Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Varaždinska županija druga je u Hrvatskoj, odmah iza Grada Zagreba, po ukupnom broju pobačaja, u koje se ubrajaju i spontani, a prva je po broju pobačaja koje žene dogovaraju s liječnicima. Pročelnica Službe za ginekologiju i opstetriciju u varaždinskoj bolnici dr. sc. Aleksandra Špoljarić smatra da je glavni razlog tako velikog broja medicinskih pobačaja – ekonomski.
– Cijena prekida trudnoće u našoj bolnici je 1500 kuna i među najnižima je u Hrvatskoj, pa nam dolaze i žene iz ostalih dijelova države. Ako je, na primjer, cijena u Čakovcu 2000 kuna, isplati im se doći u Varaždin – objašnjava.
Lani je u Hrvatskoj evidentirano 9103 pobačaja, što je blagi porast u odnosu na 2013. Svaki treći je dogovoren. Mlađih od 19 godina je 218 ili 7,2 posto, a najviše žena koje se odluče na pobačaj u dobi je od 30 do 39 godina.
– Čak 63 posto žena već ima djecu, pa se potvrdilo da se prekid trudnoće i dalje koristi kao sredstvo kontracepcije – napominju u HZJZ-u.
Nakon Varaždinske, najviše medicinskih pobačaja obavljeno je u Primorsko-goranskoj, Istarskoj i Osječko-baranjskoj županiji, dok bolnice u Pakracu i Našicama nisu imale nijedan. Podaci iz Varaždinu susjednih županija potvrđuju tezu da žene dolaze iz drugih krajeva jer su u Krapinsko-zagorskoj županiji obavljena samo 64 pobačaja, Koprivničko-križevačkoj 86, a u Međimurskoj 129.
Pronatalitetna politika?
Pobačaji su postali i politička tema. Vijećnica Hrasta Snježana Sučić upitala je na sjednici Županijske skupštine postoje li savjetovališta za žene koje pobace, dobivaju li uopće kakvu psihološku pomoć i provodi li Županija pronatalitetnu politiku. Župan Predrag Štromar rekao je da je provode.
Predsjednik Hrasta Ladislav Ilčić kaže, pak, da ih žaloste brojke i smatra da država i Županija ne poduzimaju dovoljne mjere u pomoći ženama.
– Ni za jednu ženu pobačaj nije sretno rješenje – napominje Ilčić.
>> Ne znače mnogo sloboda govora ili privatno vlasništvo ako nemamo pravo biti rođeni
>> Papini misionari milosrđa dijelit će oprost za grijeh pobačaja
kako se osjeca zena koja ucini abortus? sto ima u srcu i sto u glavi? poznajem jednu koja mi je o tome pricala, kaze da cesto pomisli na to dijete i kako danas ima dvije kceri, kaze kako je sigurna da je ono bio sin. zasto ima potrebu o tome pricati? mogu li mi pametnjakovici koji zagovaraju pravo na abortuse ovo objasniti?