Tijekom protekle godine, kada se promatraju kibernetički napadi, uočen je sve veći trend da se napadači u većoj mjeri okreću prema financijski isplativim vrstama kibernetičkog kriminaliteta. Tako je CARNET-ov nacionalni CERT lani zaprimio i obradio ukupno 1236 računalno-sigurnosnih incidenata, odnosno 4,63 posto manje nego što ih je evidentirano prošle godine, no kada se promatraju pojedinačni incidenti, onda je lani zabilježen najveći porast od čak 263 posto u slučajevima u kojima je sustav zaražen zlonamjernim kôdom.
Napadi preko e-pošte
Nacionalni CERT primao je i statistički obrađivao podatke i o botovima na računalima krajnjih korisnika. Znatno se povećao broj registriranih zaraženih računala u Hrvatskoj – 138.676, što je povećanje od 201,3 posto u odnosu na 2022. godinu. Među svim evidentiranim incidentima lani su oni najčešće obuhvaćali pokušaje navođenja korisnika na odavanje povjerljivih podataka putem raznih komunikacijskih kanala, kao i pokušaje navođenja potencijalne žrtve na djelovanje u korist prevaranata – najčešće putem elektroničke pošte. Štoviše prilikom kibernetičkih napada lopovi se sve više koriste sofisticiranim tehnikama, poput korištenja QR kôdova, koji im služe za prikupljanje vjerodostojnijih podataka za iskorištavanje i prijevaru građana čime su lakše dolazili čak i do povrata poreza građana.
VEZANI ČLANCI:
– Promjena poretka vodećih tipova računalno-sigurnosnih incidenata pokazatelj je sve većeg usmjeravanja napadača na ostvarivanje financijske koristi. Nove tehnike napada i sofisticiranije kampanje poput korištenja QR kôda i relevantnih informacija poslužile su za bolje ciljanje i vjerodostojnije iskorištavanje građana poput povrata poreza, subvencija za troškove stanovanja ili prelaska na euro. Napadači vješto prikupljaju javno dostupne informacije i manipuliraju korisnicima kako bi ostvarili financijsku korist. Raste potreba, ali i interes javnosti za većim angažmanom svih dionika u aktivnostima podizanja razine svijesti i edukacije korisnika o kibernetičkoj sigurnosti te važnosti zaštite i brige o osobnim podacima. Nacionalni CERT je u 2023. ostvario znatne pomake na području nacionalne i međunarodne suradnje, usavršavanja djelatnika te na području povećanja razine spremnosti na odgovor na sve složenije sigurnosne izazove – poručila je Nataša Glavor, pomoćnica ravnatelja CARNET-a za Sektor Nacionalni CERT.
Učenici uče ispravljati kod
Lani je CERT sudjelovao u radu nacionalnih i međunarodnih tijela kojima je cilj povećanje kibernetičke sigurnosti te u međunarodnim vježbama kao što su CyberSOPEx, uz koordinaciju ENISE – Agencije Europske unije za kibernetičku sigurnost, te NATO-ova vježba Cyber Coalition 2023. Organizirali su i natjecanje 315 srednjoškolaca, koje se planira i ove godine u srednjim školama Hrvatske, a kojem je osnovni cilj proširiti svijest među mladima o važnosti primjene sigurnosnih mjera kao i izbjegavanju i ispravljanju mogućih propusta u programskom kodu ili drugoj komponenti računalnog sustava.
GALERIJA Ruši se kultni hotel Marjan, evo što je ostalo od jednog od simbola Splita