Hrvatski epidemiolozi prate situaciju s ospicama u susjednoj Srbiji, no u Hrvatskoj ove godine nije zabilježen još nijedan slučaj ospica. "Nemamo ni prijavu sumnje na ospice, ničega zasad", potvrdila nam je epidemiologinja dr. Sanja Kurečić Filipović, voditeljica Odjela za praćenje zaraznih bolesti s registrom zaraznih bolesti HZJZ-a. U Srbiji broj slučajeva ospica raste i od 11. siječnja na snazi su pooštrene mjere epidemiološkog nadzora nad ospicama u zemlji. Do sada je bolest potvrđena kod 43 osobe u Smederevu, Beogradu i Novom Sadu. Najnoviji je slučaj oboljelog 14-mjesečnog djeteta u Beogradu, dok je najveće grupiranje zabilježeno u Smederevu, 38 slučaja oboljelih.
"Nа području Novog Sada registrirana su dvа slučаја ospica, kod necijepljenog djeteta od devet godina i starije osobe od 40 godina. U Beogradu su male boginje potvrđene najprije kod majke i bebe od četiri mjeseca, a zatim u petak i kod bebe od 14 mjeseci", izvijestili su s Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr. Milan Jovanović Batut", prenosi Espreso.co.
Srbija je imala epidemiju ospica 2017. i 2018. godine kada je oboljelo oko 5800 osoba, od kojih je 93% bilo necijepljeno, nеpоtpunо cijepljeno ili s nеpоznаtim cijepnim stаtusоm. Trеćinа оbоljеlih bilа је hоspitаlizirana uslijed težine kliničke slike prаćеnе kоmplikаciјаmа. Petnaest je ljudi tada preminulo, među njima četvero djece mlađe od pet godina, prenose srpski mediji pozivajući se na Izvještaj Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
U covid-pandemiji u brojnim je zemljama diljem svijeta došlo do pada cijepnog obuhvata pa je zbog toga i Svjetska zdravstvena organizacija krajem prošle godine ukazala na moguću opasnost od širenja ospica. Gotovo 40 milijuna djece propustilo je cijepljenje protiv ospica 2021. godine, upozoreno je u zajedničkom izvješću WHO-a i Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC)
HZJZ-ovi podaci o cijepljenju pokazuju da u Hrvatskoj 2021. godine u primovakcinaciji, nažalost, nije postignut zakonom propisan minimum od 95% ni s jednim cijepljenjem osim BCG-a. U 2021. godini ponovno se bilježi blagi pad cijepnih obuhvata za većinu cjepiva iz Programa cijepljenja u usporedbi sa 2019. i 2020. godinom, nakon što je u 2018. i 2019. godini zaustavljen pad cijepnih obuhvata, koji je trajao od 2011. do 2017. godine.
Prema Hrvatskom zdravstveno-statističkom ljetopisu, najveći pad obuhvata uočen je upravo kod primarnog cijepljenja protiv ospica, zaušnjaka i rubele (Mo-Pa-Ru) s 91% na 89,3% te revakcinaciji istog cjepiva s 91,1% na 90,3%). U drugoj dTpa revakcinaciji, obuhvat na razini Hrvatske je 85,3%, što je više nego obuhvat postignut u 2020. godini (84%), a niže nego u godini prije pandemije (2019. 86,6%).
Razlike među županijama su vrlo velike. U 2021. niske cijepne obuhvate kod primarnog cijepljenja cjepivom Mo-Pa-Ru bilježi se u Dubrovačko-neretvanskoj, Splitsko-dalmatinskoj, Požeško-slavonskoj, Primorsko-goranskoj, Zadarskoj, Osječko-baranjskoj županiji, Požeško-slavonskoj, Ličko senjskoj i Istarskoj koje imaju obuhvate niže od 90%.
Najprocjepljenije su Krapinsko-zagorska, Koprivničko-križevačka, Virovitičko-podravska, Brodsko-posavska županija, Zagrebačka i Vukovarsko srijemska županija koje imaju 96% i više cijepljenih. Zagreb ima 92,9% cijepljenih.
Da bi se spriječilo izbijanje ovog virusa koji spada u najzaraznije i koji se može spriječiti cijepljenjem, potrebna je 95-postotna cijepljenost u populaciji.
VIDEO Ozbiljne optužbe u KB Dubravu dovele inspekciju: Pojedini voditelji mlade kirurge smatraju budalama