Neelus cvitanovici i Neelus lackovici dvije su dosad nepoznate vrste skokuna koje je hrvatsko-slovački tim biospeleologa pronašao i opisao u hrvatskim špiljama. Jedan od autora studije Marko Lukić iz Hrvatskog biospeleološkog društva (HBSD) objasnio je kako je prva vrsta otkrivena u Markovu ponoru u koji se ulijeva rijeka Lika i ima tijelo dužine do jednog milimetra, dok je druga pronađena u špilji u kamenolomu Tounj kod Ogulina i duga je 1,2 milimetra.
Novootkrivene vrste imena su dobile po karlovačkom biospeleologu Hrvoju Cvitanoviću te zagrebačkom speleološkom istraživaču Damiru Lackoviću. Skokuni spadaju među najstarije poznate životinje, a istodobno i među najsitnije, a specifične su po tzv. “furki”, organu na zatku s pomoću kojeg mogu skočiti nekoliko stotina puta više od svoje visine te se ubrajaju među najbolje skakače u životinjskom svijetu.
Prema dosad otkrivenim okaminama ovih životinja, znanstvenici smatraju da su stari oko 400 milijuna godina, no o njima se još uvijek malo zna.
– Pretpostavlja se kako u svijetu živi oko pedeset tisuća vrsta skokuna, a opisano je njih 8500. U Hrvatskoj je pak poznato 110 vrsta i podvrsta skokuna od čega ih dvadesetak spada u podzemne skokune – objašnjava Marko Lukić, koji je znanje o skokunima stekao kod Louisa Deharvenga, vodećeg svjetskog stručnjaka na tom području s Prirodoslovnog muzeju u Parizu.
Imamo se čime ponosit, vjerojatno u ostatku ex juge takvih životinjica nema