Broj adolescentskih suicida u svijetu raste neočekivanom brzinom

U Hrvatskoj se mjesečno ubije jedan tinejdžer

obz-samoubojstva-txt.jpg
import
11.05.2007.
u 15:28

Ako se arhiva crne kronike otprije godinu dana prevede na statistički jezik, proizlazi da se u Hrvatskoj mjesečno ubije jedan tinejdžer, što je zastrašujući podatak. Međutim, stručnjaci priznaju da, iako klinički podaci upućuju na sličnost situacije s većinom europskih zemalja, a podaci govore da svuda u svijetu suicid u adolescentnoj dobi raste, i to neočekivanom brzinom, na žalost, nema adekvatnih znanstvenih studija za Hrvatsku.

Danas je suicid među djecom od 10 do 14 godina postao treći vodeći uzrok smrti. Prema mr. Vesni Hercigonja-Novković više adolescenata i mlađih odraslih umre od suicida nego od tumora, srčanih bolesti, side, urođenih mana, moždanih udara te bolesti pluća zajedno.

– Djeca nemaju koncept o smrti razvijen kao odrasli. Istraživanja su pokazala da suicidalna djeca vjeruju da je smrt nešto privremeno, ugodno stanje koje će ukloniti svu napetost i tugu te razriješiti sve probleme. Adolescenti pak na smrt gledaju kao na nešto trajno i konačno, ali su ipak podložni svom emocionalnom utjecaju pa kad su pod stresom, na smrt počinju gledati nešto drukčije, a ne na način konačnosti – navodi psihijatar dr. Domagoj Štimac iz Poliklinike za zaštitu djece.

Premda se u većini slučajeva nakon tragedije u obitelji i među prijateljima ističe kako nije bilo nikakvih znakova upozorenja, istraživanja su pokazala da suicidu prethodi mnogo znakova upozorenja: povlačenje iz socijalne okoline, promjene u ponašanju, gubitak dotadašnjih interesa,  poteškoće sa spavanjem i prehranom, verbalne poruke tipa “ništa nema smisla” ili “bolje da me nema”, slabija koncentracija, pad školskog uspjeha i dr.

Različiti razlozi
Muški i ženski adolescenti razlikuju se po načinu na koji se pokušavaju ubiti, a različiti su i razlozi zbog kojih se odlučuju na taj čin. Muški se ponašaju riskantnije, pa su i ozljede i realizacija suicida kod njih češće, iako žene češće pokušavaju. Razlozi samodestruktivnog ponašanja, s kojima se u Poliklinici susreću, povezani su s traumatizirajućim doživljajima ili nekom vrstom zlostavljanja, ali i gubitkom bliske osobe.

Školska psihologinja Ivana Sabol ističe još jedan upozoravajući simptom, koji se često zanemaruje jer se ne dovodi u izravnu vezu s opasnim ponašanjem.
– Često od mladih čujemo da im je dosadno. Dosada može biti vrlo opasna jer ne potiče zdravu aktivnost. Dosada je pomanjkanje interesa, ne samo za učenje, sport, glazbu, nego i za druge osobe. Tako nastaju emocionalno nestabilne osobe, koje nisu sposobne pokazati svoje emocije, prepoznati osjećaje drugih, suosjećati, davati i primati. Život gubi smisao – opisuje I. Sabol.

Stanja roditelja
Navodi i da djeca u pubertetu teško podnose stanja svojih roditelja, koji se rastaju, gube posao i bore s egzistencijalnim problemima. Muče ih i seksualni problemi, neodlučnost pri izboru škole i zanimanja, mnogi su nesigurni, imaju negativnu sliku o sebi i pokušavaju ne pokazati koliko trebaju pomoć odraslih. Žele ostaviti dojam odraslih i neovisnih osoba. Ako ne uspijevaju, povlače se u sebe ili glume ono što nisu.

Zanimljivo je da se gotovo u pravilu o djetetu koje si je oduzelo život govori kao o mirnom, povučenom, odličnom učeniku i sl., pa je šok okoline veći.
– Riječ je o djeci koja nemaju adekvatne mehanizme suočavanja sa stresom, već ga potiskuju i trpe dok mogu, te onda reagiraju na jedini za njih mogući način, a to je bijeg od realiteta, ne zato što bi se htjela ubiti, nego zato što im je preteško – objašnjava dr. Štimac. Osnova je prevencije, kaže, prepoznavanje visokorizičih faktora – simptoma suicidalnosti, pa je kontinuirana edukacija stručnjaka, ali i roditelja, važan element.

Školski su programi obrazovni, a manje odgojni. Malo je dobro opremljenih škola, mnoge nemaju psihologe, a pedagozi su zaduženi za “učinkovitost” u nastavi, opisuje I. Sabol.

– Roditelji nedovoljno surađuju sa školom ili su i oni više zainteresirani za  rezultate djece, a manje za njihove osjećaje i emocionalnu stabilnost. Mnogi misle da je pokazivanje brige isto što i pružanje ljubavi. Većina roditelja traži pomoć tek ako je u pitanju školski uspjeh – upozorava Sabol.

Isključenost
Fenomen tinejdžerskih suicida, začudo, nije bio predmetom socioloških studija, pa je tu bilo teško naći sugovornika.
– Ipak, ne mogu ne istaknuti problem socijalne isključenosti mladih, kao i nejasnu viziju perspektive te prevelika očekivanja koja im se nameću u osjetljivim “teen” godinama – napominje sociolog doc. dr. sc. Renato Matić, koji se bavi devijantnim ponašanjem.

Problem socijalne isključenosti može biti prisutan, kaže, iako je osoba na izgled okružena prijateljima i obitelji, ali su kontakti površni. Možda je, kaže, u našem društvu i važniji uzrok nemogućnost upravljanja perspektivom, jer djeca svjedoče da se od poštenog rada ne može živjeti.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije