ukrali Cézannea

U jurnjavi beogradskim ulicama nađen \'Dječak u crvenom prsluku\'

\'cezanne_nnn_kul_120412\'
12.04.2012.
u 08:10

Prepadom na muzej u Zürichu otuđene su četiri slike Van Gogha, Moneta, Degasa i Cézannea vrijedne 112 milijuna eura

U spektakularnoj akciji u kojoj su sudjelovali pripadnici Službe i tužiteljstva za borbu protiv organiziranog kriminala, potpomognuti i specijalnim "presretačima", u noći na četvrtak u Beogradu je pronađena slika Paula Cézannea "Dječak u crvenom prsluku" vrijedna 100 milijuna eura. Uhićena je četveročlana banda povezana s krađom ovog remek-djela, ali i drugih izuzetno vrijednih slika, objavili su mediji u Srbiji. Kod uhićenih je pronađeno 1,6 milijuna eura i oružje. Vođa ekipe Ivan Peković iz Beograda posljednji je uhićen u četvrtak ujutro, a tijekom noći u Beogradu i Čačku uhićena su dvojica njegovih pomagača.

Čekaju stručnjaka

– Peković je lociran u blizini stadiona Crvene zvezde i budući da je vozio jako brz automobil, u potjeru za njim uključeni su "presretači". Za njim se jurilo Ustaničkom ulicom do hotela Radmilovac, a zatim u smjeru Leštana, gdje su mu dva presretača prepriječila cestu na jednom parkiralištu na kojem je i uhićen. Potom je priveden u prostorije SBPOK-a na saslušanje – rekli su u srpskoj policiji. U potrazi za slikom i kradljivcima srpska je policija surađivala s kolegama iz nekoliko država, a sama akcija pripremana je nekoliko mjeseci. Kako javlja RTS, očekuje se dolazak u Beograd švicarskog stručnjaka koji bi trebao potvrditi je li zaista riječ o slici koja se ubraja u nacionalno blago Švicarske i nalazi se na Interpolovoj listi od 30.000 ukradenih umjetnina u svijetu. Srpski povjesničari umjetnosti tvrde kako je to najvrednije umjetničko djelo pronađeno na području Srbije.

Beogradski Blic podsjeća kako su još 2009. pisali o dvojici srpskih državljana koji su bili osumnjičeni za najveću krađu umjetničkih slika u Europi kada su u oružanom napadu u veljači 2008. iz muzeja u Zürichu ukradene četiri slike Vincenta van Gogha, Claudea Moneta, Edgara Degasa i Paula Cézannea, a među njima je bio i "Dječak u crvenom prsluku". Ukradene slike bile su procijenjene na 112 milijuna eura i to je do tada bila najveća krađa umjetnina u Švicarskoj, a vjerojatno i u Europi. Dva dana nakon krađe u prtljažniku napuštenog automobila pronađena je Monetova i Van Goghova slika, procijenjene na 44 milijuna eura. Nikada nije pronađen Cézanneov krajolik vrijedan pet milijuna eura ukraden prije 12 godina u Oxfordu.

Prema informacijama Interpola, najčešće mete pljački umjetnina su iz Francuske, Poljske, Rusije, Nemačke i Italije, a žrtve su mahom privatni kolekcionari, ali i muzeji i galerije.

Zarada 4,5 milijardi

Najčešće se kradu slike, skulpture, statue i relikvije, i to uglavnom prema narudžbi iako je takve umjetnine teško preprodati, a da ne bude zamijećeno. U bazi podataka Interpola evidentirano je oko 30.000 ukradenih umjetnina iako se oko 170.000 umjetničkih djela u svijetu vode kao nestala. Procjenjuje se da je na ilegalnom tržištu umjetnina u godišnja zarada od 2 do 4,5 milijardi eura.

Komentara 26

BO
bosut1
09:19 12.04.2012.

Toni50,ovo 50 je sigurno tvoj IQ.Lojalni,lupas bez veze i jako si proziran.

CV
crna vrana
09:58 12.04.2012.

Nisu oni ukrali sliku. Mislili su da je i Paul Cezanne Srbin pa eto uzeli svoje. Problem je naime , fonološko-grafološke naravi. Ime autora je bilo napisano u srpskoj transkripciji kao Pavle Sezan, pa su se pohlepnici, koji vole posrbljavatii sve i svakoga, malo zaletjeli!

TO
Toni50
08:29 12.04.2012.

U Beogradu pronađena slika Paula Cezannea vrijedna 100 mil. eura; Ja naslikam pijan 10 puta bolje i ljepše i nitko neda niti 200 kuna ! Nije to ništa šta smo mi Hrvati našli u Vinkovcima zlata i vrijednosti za Milijardu eura !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije