NA EUROPSKOM VRHU

U KBC-u Zagreb rekordnih 96 transplantacija u godinu dana

storyeditor/2022-12-13/rebro.jpg
Foto: Josip Regovic/PIXSELL
1/4
14.12.2022.
u 01:00

U samo deset dana, od 2. do 11. prosinca, obavljeno čak devet transplantacija. Dijete koje je primilo jetru ima 10 godina, a dijete kojem je transplantirano srce 11

Najveća hrvatska bolnica KBC Zagreb ove je godine oborila rekorde po broju transplantacija solidnih organa: do sada su ih napravili 96, a nadaju se dosegnuti 100 transplantacija u 2022. godini.

Da je to posve moguće, pokazuje rezultat koji su postigli u samo deset dana. Od 2. do 11. prosinca napravljeno je čak devet transplantacija, što se dugo nije dogodilo, pohvalio se jučer prof. Ante Ćorušić, ravnatelj Rebra, okupivši šefove i liječnike svih odjela na kojima su se organi presađivali kako bi obilježili taj zajednički uspjeh ove bolnice nulte kategorije.

Transplantiraju i pluća

– Samo od subote popodne do nedjelje navečer bilo je pet transplantacija, obavljenih na troje odraslih i dvoje djece. Svi su pacijenti jako dobrog općeg stanja – istaknuo je Ćorušić dodavši da je u zahvat uključeno između 130 i 140 ljudi u bolnici. U svakoj transplantaciji, naime, sudjeluju eksplantacijski tim, medicinske sestre, instrumentarke itd.

Kod tri pacijenta presađena su pluća, kod troje srce – od čega je jedno dijete, u dva slučaja transplantirana je jetra – primilo ju je jedno dijete – te jedan bubreg. Dijete koje je primilo jetru ima deset godina, a dijete kojem je transplantirano srce jedanaest.

– Od početka programa transplantacije bubrega na Rebru je presađeno ukupno 2500 bubrega. Ove godine transplantirano ih je 38, od čega u tri slučaja djeci, dok je u posljednjih deset dana bila jedna transplantacija bubrega – iznio je akademik Željko Kaštelan, predstojnik Klinike za urologiju KBC-a Zagreb.

Što se srca tiče, 2021. godina bila je rekordna po broju srčanih transplantacija, presađeno ih je 28. – Ove su godine transplantirana 24 srca, a Europsko kardiološko društvo Hrvatsku je proglasilo prvom u Europi po broju transplantiranih na milijun stanovnika – naveo je akademik Davor Miličić, predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila.

U Hrvatskoj se transplantira otprilike četiri puta više srca na milijun stanovnika od Velike Britanije, a dva i pol puta više nego u Njemačkoj, dodao je prof. Hrvoje Gašparović, predstojnik Klinike za kardijalnu kirurgiju. – Transplantacija srca je najveći izazov među svim transplantacijama solidnih organa zato što je vremenski okvir najuži i najrigidniji. Srce treba transplantirati u okviru četiri sata od trenutka kada ga se izvadi, a najčešće dolazi iz drugih zemalja – opisao je prof. Gašparović.

Otkad su prije dvije godine unijeli promjene u program transplantacije, u samo godinu dana transplantirali su 30 jetri i time premašili rekorde u posljednjih 20 godina, naglasio je prof. Davor Mijatović, predstojnik Klinike za kirurgiju.

KBC Zagreb jedino je mjesto u Hrvatskoj gdje se obavljaju transplantacije organa kod djece, kazao je prof. Jurica Vuković, predstojnik Klinike za pedijatriju KBC-a, dodavši kako su ponosni i sretni jer uspijevaju djeci vratiti osmijeh na lice. Najmlađi kirurški program je transplantacija pluća i provodi se od travnja 2021. godine, a do danas je provedeno 18 uspješnih transplantacija tog organa.

– Zahvaljujem kolegama s kardiokirurgije, eksplantacijskom timu, medicinskim sestrama, instrumentarkama i svima ostalima koji sudjeluju. Po rezultatima se možemo mjeriti sa svim europskim i svjetskim uspješnim centrima. Samo u proteklih sedam dana imali smo tri transplantacije pluća – izjavio je dr. Dorian Hiršl, specijalist kardiotorakalne kirurgije.

Među ukupno 96 transplantacija solidnih organa koje su ove godine napravili na Rebru i one su na blizancima, navela je prim. Jasna Brezak, koordinatorica transplantacijskog tima.

Blizanci istovremeno

– Dva brata istovremeno su dobila priliku za novo srce, što je inače rijedak slučaj i u svijetu, da priliku za novi život dobiju u istoj godini – kazala je Jasna Brezak i dodala da su blizanci danas dobro. Inače, Rebro ima pacijenticu koja nosi treće srce u svom tijelu i kad su joj ga transplantirali, kazala je kako se s njim bolje osjeća nego s prethodnim, koje je nosila sedamnaest godina. Njezina sestra blizanka transplantaciju je obavila u Njemačkoj. Transplantaciju na Rebru čeka još stotinjak pacijenata. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije