Danac, kojeg Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) tereti da je bio na čelu kriminalne skupine koja se našla na udaru istražitelja u operaciji Golijat, zbog sumnje da su počinili poreznu prevaru od oko 85 milijuna eura, uhićen je u Nairobiju. U glavni grad Kenije je pobjegao iz Danske, te se tamo, kako se sumnja, skrivao nakon što je u studenom lani pokrenuta istraga u operaciji Golijat.
Kada je operacija Golijat pokrenuta, jedan od vođa kriminalne skupine je bio uhićen, a jedan je pobjegao te se nije znalo gdje je. No po nalogu EPPO-a, organizirano je tajno praćenje i prisluškivanje nekih drugih osoba za koje se sumnjalo da su sudjelovale u poreznoj prijevari. Tajni nadzor trajao je šest mjeseci te je na koncu rezultirao lociranjem sumnjivca u Nairobiju te njegovim uhićenjem 23. svibnja. Za njim je inače bio raspisan i europski uhidbeni nalog, a 5. lipnja je izručen Njemačkoj, čija je policija, uz dansku, asistirala kenijskim vlastima prilikom uhićenja i izručenja.
Danskog državljanina kojeg je Kenija izručila Njemačkoj sumnjiči se da je bio na čelu kriminalne organizacije koja je počinila porezne prevare i utaje poreza trgujući elektronikom, uglavnom Air Podima preko lažnih tvrtki koje su osnovane u njemačkoj i drugim državama EU. Što se tiče same operacije Golijat, ona je lani u studenom provedena po nalogu EPPO-a u Danskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Litvi, Nizozemskoj, Švedskoj i Švicarskoj. Tada je bilo obavljeno i 59 pretraga u kojima je bilo zaplijenjeno 1800 Air Podova, gotovina, dva luksuzna automobila (Lamborghini i Porsche), ukupne vrijednosti 550.000 eura, te luksuzni sat vrijedan 907.000 eura. Oduzet je bio i jammer koji se koristio se za kodiranje komunikacija kako bi se izbjeglo da policija otkrije što osumnjičenici rade.
EPPO navodi da su osumnjičenici osnovali tvrtke u Njemačkoj i drugim zemljama članicama EU, kao i u zemljama koje nisu članice EU kako bi trgovali koristeći se pri tome shemom tzv. nestajućih trgovaca. Radi se o fiktivnim tvrtkama koje se osnuju zbog nekog posla, a ugase prije plaćanja poreza. Kako je riječ o lažnom lancu, druge tvrtke u tom lažnom lancu naknadno traže povrat PDV-a od nacionalnih poreznih vlasti. Tijekom istrage EPPO je našao poveznice između osumnjičenika i brojnih tvrtki koje su korištene u prijevarnoj shemi. Sumnja se da je u svemu sudjelovao i stvarni direktor jedne njemačke tvrtke. Njega se sumnjičilo da je svoju tvrtku u Dortmundu, koja je bila povezana s jednom mađarskom tvrtkom, koristio za pranje novca. Spomenuta mađarska tvrtka se koristila za skladištenje robe koja se prodavala u Njemačkoj.
VIDEO U prometnoj nesreći u Popovači smrtno stradalo dijete