Hrvatska ima potporu zemalja članica na putu prema punopravnom članstvu u NATO-u, rekao je glavni tajnik toga saveza Jaap de Hoop Scheffer nakon jučerašnjeg sastanka s hrvatskim premijerom Ivo Sanaderom u Banskim dvorima. U znak te podrške na summitu NATO-a potkraj lipnja u Istanbulu bit će donesena deklaracija šefova država i vlada, u kojoj će potpora biti formalizirana. NATO želi ohrabriti Hrvatsku na putu prema euroatlantskim integracijama, a kad je riječ o ispunjavanju kriterija za članstvo u NATO-u, to ovisi, kaže Scheffer, o nastavku reformi u obrambenom sektoru. Što se tiče suradnje s Haaškim sudom, glavni tajnik izjavljuje da je nakon ocjena glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte uvjeren da je Hrvatska postupala kako treba.
Jačati podršku javnosti
- Svjesni smo da u Hrvatskoj postoji neravnoteža između javne podrške ulasku u NATO i ulasku u Europsku uniju - kaže premijer Ivo Sanader, dodajući da je i to bila tema jučerašnjeg razgovora s glavnim tajnikom NATO-a.
Kako njegov posjet Zagrebu pada u tjednu koji je Vlada s Ministarstvom obrane proglasila Tjednom NATO-a, i to će biti velik doprinos jačanju interesa javnosti za taj savez. - NATO u Hrvatskoj shvaćamo prije svega kao asocijaciju u kojoj se brane zajedničke vrijednosti kao što su sloboda, demokracija i pravna država - kaže Sanader, a tu je definiciju NATO-a kao vojno-političke organizacije u više navrata istaknuo i Scheffer.
Suradnja s Haaškim sudom prvo je od četiri pitanja koja će se i dalje posebno pomno pratiti na hrvatskom putu prema članstvu u NATO-u, rekao je Schaffer u Saboru.
U prošlosti je ta suradnja bila daleko od savršene, ali se u nekoliko mjeseci slika znatno popravila zbog brzog i djelotvornog postupanja Hrvatske u nizu optužnica.
No, Schafferove pohvale završile su upozorenjem da je general Gotovina još na slobodi te da je važno da hrvatska vlast učini sve što može da ga uhiti kao i da to podupru i zastupnici u Saboru. "Hrvatska si ne može priuštiti sjedenje i odmor dok i zadnja optužena osoba ne bude izvedena pred lice pravde", zaključio je Scheffer.
Izbjeglice, pravosuđe, OS...
Ostala tri važna pitanja su povratak izbjeglica, reforme pravosuđa i Oružanih snaga. Scheffer je upozorio da smanjenje vojske ne znači i pojeftinjenje sustava, a posebno napominje da je NATO zainteresiran za postrojbe koje je moguće brzo aktivirati. Pri tome, dodao je, ustavne odrebe koje traže dvotrećinsku parlamentarnu većinu za angažman vojske ne služe tom cilju.
DEANA KNEŽEVIĆ, MLADENKA ŠARIĆ