Iako je puno prije toga najavljivan, pravi posao na stvaranju Registra branitelja počeo je u prvom mandatu, započetom potkraj 2003. godine, Jadranke Kosor na mjestu ministrice branitelja. Dotad su postojale dvije baze podataka, jedna u Ministarstvu obrane, a druga u Ministarstvu unutarnjih poslova, i obje su bile poprilično nesređene.
Ponavljanje imena
Posao se zahuktao potkraj 2004. godine kada se Jadranka Kosor počela pripremati za kandidaturu za predsjednicu Republike. Tada su u Ministarstvu branitelja (MOBMS) informatičari počeli spajati te dvije baze u jedinstveni Registar branitelja. No, kako su zbog kaotične situacije, naročito u prvim mjesecima rata, mnogi vojnici prelazili iz jedne postrojbu u drugu, ali i iz policije u Zbor narodne garde i poslije u HV, mnoga su se imena na tim popisima ponavljala. Tako je započeo mukotrpan posao čišćenja baze podataka od dvostrukih unosa, no umjesto da se time broj branitelja smanji, zapravo se povećao, i to za više od 100 tisuća imena!
Čim se počelo ozbiljno raditi na registru, u Ministarstvu branitelja iznimno je povećana računalna sigurnost. Na svim računalima isključeni su snimači CD-ova, disketne jedinice, zapečaćeni USB ulazi, a ograničen je i pristup internetu koji je bio dopušten samo višim dužnosnicima. Već je tada bilo jasno da se i Ministarstvo i Vlada plaše da bi netko mogao ukrasti registar. Optuživalo ih se da je jedan od razloga za skrivanje registra bila i manipulacija stopom samoubojstva hrvatskih branitelja.
Usred predsjedničkih izbora u Ministarstvu je rađena analiza samoubojstava branitelja kojom se željelo dokazati da su se najviše ubijali u vrijeme Vlade Ivice Račana. To se radilo tako da su za koalicijske Vlade broj samoubojstva dijelili s brojem od 250 tisuća branitelja (to su nazivali borbenom brojkom), a u vrijeme HDZ-ovih vlada s brojem od 400 tisuća branitelja. Iako bi apsolutne brojke samoubojstva ostale iste, grafikoni bi pokazivali stravičan rast samoubojstava u vrijeme premijera Ivice Račana i ministra Ivice Pančića.
Istjecanje rokova
No, od manipulacije se odustalo iako su u Odjelu za psihosocijalnu pomoć Ministarstva materijali već bili spremni. Za ostvarivanje prava i uvrštenje u registar branitelji su se mogli prijaviti do kraja 2009. kada je istjecao zakonski rok. U predsjedničkoj kampanji, koja se poklapala s tim rokom, objava registra bila je glavna tema i gotovo su se svi kandidati zalagali za objavu popisa branitelja i promjenu zakona koji to sprečava.
Svi ti lažni branitelji sve to HDZ-ovi birači, HDZ čuva njih a oni glasaju za HDZ - ruka ruku mije...