Hrvatsku je od ulaska u EU napustio 91 liječnik, njih 600 zatražilo je dokumentaciju potrebnu za odlazak na rad u inozemstvo. Među njima nije dr. Pavo Kostopeč, kirurg zagrebačke bolnice Merkur u kojoj su mu transplantacije i spašavanje života svakodnevica. Kako danas izgleda ta svakodnevica liječnika u Hrvatskoj opisuje nam i odgovara zašto on bira ostati te tko je kriv za krizu zdravstvenog sustava.
Politički poslušnici
– U svakodnevnom radu često zbog nedostatka opreme ili kadra ne možemo bolesnicima osigurati ni najjednostavnije pretrage. Zbog organizacijskog kaosa prisiljeni smo trošiti energiju na dogovaranje pregleda, dodatno nas iscrpljuje nepotreban administrativni rad. Često istovremeno radimo u ambulanti i vodimo odjel te se ne možemo u potpunosti fokusirati ni na jedno, ograničena nam je dostupnost edukacije i stručnog razvoja te netransparentan način odabira onih koji se upućuju. Premijer nas je nazvao neradnicima, a bivši ministar financija pljačkašima proračuna – otvoreno će dr. Kostopeč koji razlog neučinkovitom zdravstvu vidi u dugogodišnjem lošem upravljanju.
– Zdravstvenu administraciju vode politički poslušnici. Takav sustav upravljanja sveopća je pojava u hrvatskom društvu i tu nema razlike između onih koji znaju i hoće te onih koji ne znaju i neće. Ne ulazeći u meritum optužnice, čovjeka koji je pokrenuo štrajk optužit će za ratno profiterstvo, a na optuženičkoj klupi nema nikog od onih javnosti dobro znanih koji su se bogatili na nabavi oružja i kriminalnom pretvorbom pustošili imovinu Hrvatske, a danas se i ne stide pokazati svoje bogatstvo – opisuje dopredsjednik Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) dr. Kostopeč uvjete zbog kojih hrvatski liječnici žele otići te mnogi od njih to i čine.
Oni koji su već otišli najviše su zahvalni, kaže, na redu koji su zatekli te ih se vrednuje prema njihovu radu, imaju mogućnost napredovati i učiti. Sve ono što hrvatskom sustavu zdravstva nedostaje, sustavu koji se guši listama čekanja, namještanjem javnih natječaja ili njihovim revizijama dok iste te liste i dalje rastu. Sa sve manjim brojem liječnika pacijenti će čekati još duže, napominje dr. Kostopeč.
Pretrpane čekaonice
– Cijeli dugotrajni proces najprije obrazovanja, a zatim i stručnog usavršavanja, uistinu zahtjevan i pun odricanja, prošli smo upravo zbog svih onih koji strpljivo čekaju na našu pomoć u pretrpanim bolničkim čekaonicama. Pri svakom pregledu u njihovim očima možete vidjeti strah od bolesti i molbu da im svojim znanjem i vještinama pomognemo. U konačnici, liječnici su oduvijek dijelili i sudbinu svoga naroda. Želimo živjeti u svojim domovima i obiteljskim okruženjima, mjestima i gradovima koje osjećamo kao svoje, dijeleći osjećaj domoljublja sa svima onima koji Hrvatsku istinski vole i žele joj dobro – poručio je ovaj liječnik koji u Zagrebu želi proživjeti svoj radni vijek i život i koji neće otići iz domovine koja je, kaže, prije samo 20 godina skupo platila cijenu svoje slobode.
– Ne možemo sada, tek tako, odreći se svega i otići – napominje dr. Kostopeč.
nije to samo kaos u zdravstvu. u sudstvu je jos gore, korupcija do nebesa. gdje si milance da ispravis ovo. do sada od obecanja ispade nista......placi jadna zemljo