Natalitet

U nekim međimurskim župama dvaput više pokopa nego krštenja

'varazdin/medjimurje DONJA DUBRAVA, 260308 Donja Dubrava... Snimio Mladen Grubic'
'Mladen Grubic'
19.01.2011.
u 11:43

Jednostavno, roditelji ne žele imati više djece. To nema veze s recesijom i neimaštinom jer se nekad još teže živjelo, a u obiteljima je bilo mnogo djece, kaže Mirko Pilaj

Manje vjenčanja i djece u Međimurskoj županiji zabilježili su statističari u prošloj godini. Nakon dvije godine pozitivnog prirodnog prirasta, uslijedila je crna godina i ulazak u minus. Prema podacima Ureda državne uprave u Međimurskoj županiji, lani je rođeno 1214 djece, umrlih je 1234. Vjenčano je svega 528 parova. Svijet je ugledalo 20 beba manje, a svećenici i matičari vjenčali su 49 prova manje nego godinu prije.

- U Donjoj Dubravi imali smo 13 krštenja i 37 sprovoda. Djece je sve manje. Kako to tumačim? Pa vele neki da mi kao svećenici, samci, nemamo pravo to tumačiti. Jednostavno, roditelji ne žele imati više djece. To nema veze s recesijom i neimaštinom jer se nekad još teže živjelo, a u obiteljima je bilo mnogo djece - kaže župnik Mirko Pilaj. Dodaje da roditelji ionako ne mogu djeci odmah po rođenju dati hotele i nebodere, pa ne stoji mišljenje da je ekonomska kriza razlog padu nataliteta. U Donjem Vidovcu lani je bilo 12 krštenja i 24 sprovoda. Dakle, dvostruko je više umrlih nego rođenih! Najcrnju župnu statistiku u posljednjih 30 godina bilježe i u Prelogu, gdje je bilo 40 krštenja i 66 sprovoda.

- Prošle godine imali smo 30 krštenja i 30 sprovoda. Godinu prije toga, bilo je 50 krštenja i 30 sprovoda. Krštenja je tada bilo više jer sam došao za novog župnika i krstio više djece u romskom naselju Sitnice - kaže župnik u Murskom Središću Tomislav Antekolović. Sve je manje i vjenčanja. Razlog je, tvrde sociolozi, strah od gubitka posla i neimaština. Za prosječnu svadbu potrebno je najmanje 5000 eura, a danas nije lako izdvojiti takav iznos. To potvrđuju i ugostitelji koji imaju manje upisanih rezervacija za svadbene svečanosti. Mladi par iz Čakovca, koji je zajedno već šest godina, kaže da o svadbi ne razmišlja.

- Lijepo nam je zajedno, živimo skupa kod njegovih roditelja i ne vidimo razloga zašto se vjenčati. Oboje radimo i volimo svoj posao, a o djeci zasad ne razmišljamo - kaže 29-godišnjakinja. Oni koji su se odlučili za dijete i postali roditelji prošle godine, djeci su najčešće davali imena David i Lorena. Među popularnijim su imenima i Karlo, Tena...

 

Ključne riječi

Komentara 4

IV
ivicas
20:49 19.01.2011.

ljudskost je na nikad nizim granama ,morala vise nema . istina i dobrata ne stanuje vise u hrvatskoj Zene vise vole pse nego djecu Kod nas je novac postao Bog za vecinu gradjana

TH
than
03:51 20.01.2011.

Cuj, Tena (slavonsko ime) medju popularnijima u Medjimurju... Uostalom, nije da zene ne zele dijete, ali zensko cim udje u trudnocu, vise-manje se moze oprostiti sa poslom. Lako je dijete napraviti, ali neozbiljno ga je praviti i traziti onda pomocc od drzave da ga odgajas, jer nemas novca... A ovi sa skoro 30tak godina i oboje koji rade i ne zele dijete to je samo izuzetak kojima ce prisjesti to da kada odluce da ce se namuciti, jer ce biti prestari.

SP
stanovnik podzemlja
14:27 20.01.2011.

Ja sam o tom problemu govorio već barem 2 desetljeća prije, no nitko me nije slušao. Najveći su krivci svećenici koji podržavaju (već sada i javno) nemoral, neimanje djece, predbračne odnose....Jedan je župnik prisustvovao velikoj vrlo bučnoj proslavi krštenja djeteta čiji je otac već oženjen drugom (proslava je bila kod majke djeteta). Ugledni župnik jedne velike župe u varaždinskoj biskupiji nije u svojem ---godišnjem stažu rekao ni jednu riječ koja počinje na A, a kamoli da je rekao nešto protiv abortusa. Kakvi svećenici, takav i narod. Znam dosta parova bez djece, oba zaposlena (VSS), aktivnih u crkvi!!!! No onaj kome služe već je izgubio svoju bitku u praskozorje čovječanstva, a sve se ovo događa da se ispune pisma i da se u krvi jaganjčevoj okupaju Njegovi mučenici i potvrde za vječnost.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije