Iako saborski zastupnici podržavaju više novca za građane koji će dobiti zahvaljujući izmjenama Poreza na dohodak, ali se ne slažu s time da sav teret pada na jedinice lokalne samouprave. Protive se i povećanju plaća državnim dužnosnicima. Izmjenama Zakona o porezu na dohodak, podsjetimo, predlaže se povećanje osobnog odbitka s 2200 na 2600 kuna, a za umirovljenike sa 3400 na 3800 kuna. Za građane s potpomognutih područja prve skupine osobni bi se odbitak povećao s 3200 na 3500 kuna, a za drugu skupinu s 2700 na 3.000 kuna. Ujedno se prag za oporezivanje dohotka najvišom stopom od 40 posto sa sadašnjih 8800 kuna podiže na 13.200 kuna.
- Hoće li to povećati potrošnju - možda hoće, možda neće, no nije bio glavni cilj da se u ekonomskom modelu rade porezne promjene isključivo radi poticanja potrošnje, jer znamo da je ona 60 posto ukupnog BDP-a. Cilj je da se građanima koje u šestoj godini krize teško žive svaka kuna ostane – objasnio je ministar financija Boris Lalovac. HDZ-ovog Ivana Šukera zanimalo je što je s plaćama dužnosnika, koje se, drži on, ne bi sada trebale povećavati.
- Predsjednik Vlade i vi rekli ste da se predloženo povećanje plaća zbog smanjenja poreza na dohodak neće odnositi na državne dužnosnike i zaposlenike u javnoj upravi, no interesantno da o tome više nitko ne govori – primijetio je Šuker, a podržao ga je i HDSSB-ov Krešimir Bubalo naglasivši kako je “apsolutno protiv rasta plaća Milanoviću, Grčiću, hrvatskoj Vladi, ali i saborskim zastupnicima”.
- Tražimo još uvijek model: Hoće li to biti promjena koeficijenta ili osnovice ili nekakav drugi model, vrlo brzo će pred Vladu izaći instrument na koji način će se to napraviti – odgovorio im je Lalovac. Ustvrdio je da gospodarstvenici puno plaćaju, a radnici malo dobivaju. Nezavisnog Branka Vukšića zanimalo je što je vlada u tri godine mandata napravila da to promijeni.
- Ni jednu reformu niste proveli, a ovo su vatrogasne mjere koje neće dati puno efekta. U Planu 21 rekli ste da neće biti plaće od koje se plače, no od njih se danas rida pa je ovaj zakon tek još jedan neuspjeh vlade – zaključio je Vukšić, a Lalovac se složio s njime kako su u društvu prisutne velike nejednakosti u društvu.
- S jedne strane imamo kapital kojeg nitko ne oporezuje, a s druge strane imamo malo rada kojega strašno puno oporezujemo – dodao je Lalovac. Više zastupnika tijekom je rasprave ustvrdilo kako će zbog ovih izmjena zakona oni koji imaju veće plaće dobiti još više, dok oni kojima je to najpotrebnije, s niskim plaćama, ove izmjene gotovo neće niti osjetiti.
- Jasna posljedica ovoga zakona je da će oni koji dobivaju najmanju plaću dobiti najmanje, a oni koji dobivaju najviše će dobiti najviše. Tako je radio i Superhik u Alan Fordu. U isto vrijeme također uništavate jedinice lokalne samouprave, pogotovo one najmanje – kazao je HDZ-ov Frano Matušić, a njegov stranački kolega Josip Đakić je dodao kako će ovim zakonom napraviti još veću sirotinju u jedincama lokalne samouprave gdje neće biti novca za financiranje škola ili vrtića ili nove aparate u bolnicama. Vlada je izračunala da bi kod prosječne mjesečne neto plaće od 5500 kuna neto povećanje u godini dana bilo oko 2000 kuna, a za plaće od 3900 kuna neto do tisuću kuna u godini dana.
- Premalo je dano građanima koji imaju prosječne plaće do 5500 kuna. Manje je trebalo rasteretiti građane koji zarađuju iznad prosjeka – smatra bivši ministar financija Slavko Linić koji je upozorio da će zbog ovog zakona nastradati jedinice lokalne samouprave koje će izgubiti oko 2, 2 milijardi kuna.
- Udarit će se po jedinicama lokalne samouprave, dakle u konačnici građanima i to po onima sa najnižim plaćama. HDZ ne može prihvatiti takvu voluntarističku poreznu politiku koja ne akceptira stanje u državi – kazao je Ivan Šuker koji se usprotivio oporezivanju inozemnih mirovina. - Kad ti ljudi dođu u Hrvatsku nemaju zdravstveno osiguranje, a onda im se još oporezuje mirovina – dodao je Šuker. S kritikama oporbe nije se složila bivša šefica Porezne uprave, SDP-ova Nada Čavlović Smiljanec.
- Govoriti da predložene izmjene ne znače ništa za građane je nevjerojatno. Preko milijun zaposlenika će dobiti veću plaću – rekla je Čavlović Smiljanec te dodala kako je ova Vlada u tri godine dva puta povećala neoporezivi dio dohotka.
>>HDZ: Izmjena poreza na dohodak šteti građanima. Izgubit će djeca i bolesni
>>Bubalo: Najavljene izmjene poreza na dohodak ubit će jedinice lokalne uprave
Naša Vlada, sve sami stručnjaci! Propali poduzetnik Jakovina, obnaša poziciju ministra poljodjelstva? Njemu je bitniji aflatoksin, nego tisuće zatvorenih farmi krava! Jedan Maras, koji o ekonomiji zna samo nešto iz knjiga, a u životu nije ispisao virman ili napravio ii u djelo proveo konkretni poslovni projekt, obnaša poziciju ministra gospodarstva? Njemu je bitnije uhljebljivanje u HGK! Kakva je to poruka iz Banskih dvora, kad na čelo Imunološkog zavoda dolazi HNS-ovac, koji korespondira s privatnikom iz Rijeke, sa svrhom namještanja zavoda u stečaj i preuzimanja od strane podobnog igrača? Samo za plaće u 2013. iz proračuna izdvojili 1,1 milijardu kn VIŠE nego su planirali u istom? 70 000 novih uhljeba, a znamo da je i prethodni broj morao biti reduciran! Kao privatni poduzetnik, ukoliko nesavjesno vodiš VLASTITO poduzećem možeš biti kazneno procesuiran, a ukoliko nesavjesno vodiš državu, onda se pozivaš na izborni legitimitet?! (nevezano na političku opciju na vlasti) Pa to bi uništili i Njemačku, a i Norvešku (i njihove silne milijarde od izvoza nafte), a ne srpskom agresijom poharanu Hrvatsku!