Znanstvenici koji rade na Tevatron akceleratoru, američkom pandanu Velikog sudarača hadrona (LHC), tvrde kako su primijetili naznake mogućeg Higgsova bozona, odnosno u široj javnosti poznatog po znanstvenicima omraženom nazivu Božja čestica, jedine elementarne čestice predviđene standardnim modelom koju znanstvenici još uvijek nisu uočili. Kako tvrde, naznake Higgsova bozona primijetili su u masi sličnoj onoj koja je prilikom izvođenja pokusa nastala i u LHC-u.
Njihove tvrdnje daju značaj ideji da Higgsov bozon, javlja BBC, koji navodno daje masu svim ostalim česticama, ima masu od 125 GeV-a. Ipak, novi podaci nisu statistički samodostatni da bi se okarakterizirali kao novo znanstveno otkriće. Svoje tvrdnje američki će znanstvenici predstaviti na Moriondu, konferenciji o fizici u Italiji.
Tevatron je dva desetljeća bio svjetski primarni akcelerator čestica koji je ugašen 2011. kada su propali pregovori o nastavku financiranja daljnjih istraživanja. Kao i i ostali sudarači, čestica Tevatron znanstvenicima je osigurao ogromnu količinu podataka koji se još uvijek analiziraju.
Ono što čini ove tvrdnje još uvjerljivijima je činjenica da su i u LHC-u pronađene naznake "nakupine" koja ima sličnu masu iako su za dobivene rezultate korišteni različiti pokusi. U LHC-u se sudaraju protoni dok su se u Tevatronu za sudaranje koristili protoni i njihova antimaterija odnosno antiprotoni. Oba pokusa pokušavaju pronaći Higgsov bozon promatrajući na što se visokoenergetske čestice raspadaju.
omaškom???? ..... aha, bosanci ionako ne kuže znanost .....