Iako je po ažurnosti među najboljima u zemlji, a u većini drugih statističkih podataka u "zlatnoj sredini", Županijsko državno odvjetništvo u Koprivnici (ŽDO) do 2019. godine stopit će se s bjelovarskim iz banalnog razloga – ganjalo je premalo lopova.
To se vidi iz izvješća koje je prošli tjedan glavni državni odvjetnik Mladen Bajić podnio Saboru, a u kojemu piše kako je ŽDO (uključujući općinska tužiteljstva) i 2005. i 2009. godine podnio prijave protiv istog broja odraslih osoba, njih 1092. Manje od toga broja imaju samo odvjetništva koja će se također spojiti s većima (Čakovec, Gospić, Požega i Zlatar).
Bjelovarsko odvjetništvo, za usporedbu, 2005. godine prijavilo je 1969 osoba, a lani 2106.
Naravno, to ne znači da je kod nas broj prijava manji zbog toga što šefica ŽDO-a Irma Bagarić i njezini potčinjeni nerado love lopove, u Podravini naprosto nedostaje kriminalaca za samostalno tužilaštvo.
U tome nam nije mnogo pomoglo to što je u pet godina rapidno narastao broj prijavljenih pravnih osoba (sa 14 iz 2005. na 53 lani), a ta bi brojka ove, "Spice" godine mogla biti i veća. Drugim riječima, gospodarski kriminal nam je u porastu, ali od toga nećemo imati baš nikakve koristi.
Niti činjenica da je ŽDO na koncu prošle godine imao tek 45 neriješenih prijava, a manje je imalo samo čakovačko tužiteljstvo, krojačima pravosudne reforme nije bio valjan argument u korist opstanka samostojnog koprivničkog ŽDO-a.
Najgorljivijim protivnicima takve reforme sada još više može biti žao što nije sagrađena brza cesta prema Zagrebu. Poznato je kako je jedna od nuspojava bolje promente povezanosti nekoga grada – povećanje stope kriminaliteta.
Znaš onu narodnu:\"ruka ruku mije\" ili još bolju\"Vrana vrani oči ne kopa\"! Hrvek nasankali su te i nasapunali. Mislim da se treba ukinuti ono što ne radi i tako se smanje nepotrebni troškovi.