Učionice su im opremljene pametnim pločama, a čak se i pojedine mogu iz dvije male u trenu “pretvoriti” u jednu veliku učionicu. Da ne bude sve samo “hladna” tehnika, i zidovi su oslikani, to su pravi umjetnički murali. Nova je to zgrada Građevinskog fakulteta u Osijeku, u sveučilišnom kampusu.
Fakultet je na nju čekao punih 40 godina, koliko postoji. Kraj je to i “našetavanju” studenata po gradu. – Radili smo dosad na dvije lokacije, a laboratoriji su bili na čak četiri. Napokon ćemo studente podučavati na jednom mjestu i, nadam se, na svjetskom nivou – zadovoljan je dekan Damir Varevac. Sve je spremno pa će njihova 1032 studenta u novim klupama sjediti, vjeruje, već od 1. svibnja.
Najmodernija je to fakultetska zgrada Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku te jedna od najsuvremenijih u zemlji. Projekt je počeo prije deset godina, a kamen temeljac zakopan je prije pet. Potrošeno je 123 milijuna kuna. Zgrada, s učionicama, kabinetima i laboratorijima, proteže se na 9650 metara četvornih. U podrumu je pak smješten svojevrsni muzej, ostaci rimske Murse pronađeni u arheološkim istraživanjima prije gradnje. Suvremeni fakultet tako čuva dio povijesti, a ostaci ceste, kuća i stupova bit će otvoreni za javnost, što je rijetkost.
Građevinski bi fakultet od jeseni, nadaju se, trebao biti bogatiji i za studij arhitekture. Gradnja kampusa pak nije gotova.
– Dovršeni su pripremni radovi za gradnju zgrade Pravnog fakulteta, počinju arheološka istraživanja za Prehrambeno-tehnološki, a pred jesen i za Elektrotehnički fakultet. Nove zgrade za ova tri fakulteta stajat će više od 300 milijuna kuna – otkriva rektor Željko Turkalj.
Prvim europskim novcem koji je u Hrvatskoj namijenjen za akademsku infrastrukturu obnovit će se, istaknuo je, stari studentski dom na Sjenjaku.
>>Fakultet oduzeo igralište školi i napravio parkiralište
Odlična ideja. Starine treba svakako zaštititi i očuvati. Kako lokacijske tako i tradicijske.