Zagreb je u petak dobio nekoliko novih rijeka - Miramarsku, Ilicu, Britanac, Aleju Bologne i Pothodnik, a gradonačelniku se ostvario (mokri) san jer se cijeli grad pretvorio u fontanu - komentiraju žitelji hrvatske metropole nevrijeme koje mnogi od njih neće tako skoro zaboraviti.
Čudi da nakon korone, potresa i svega drugog itko uopće ima duha i snage humorom se nositi s katastrofama koje su obilježile ovu godinu. Situacija je sve samo ne smiješna. Opet je najteže, baš kao i u potresu, nastradao centar Zagreba, sutereni i podrumi napunili su se vodom, neki visine desetak, a neki bome i stotinjak centimetara. Vatrogasci, koje svaki put, i to s punim pravom, iznova nazivamo herojima u ovakvim situacijama, opet su se pretrgnuli od posla, ali da ih je i deset puta više, ne bi mogli svima odjednom pomoći. Zato su se ljudi sami snalazili kako je tko umio, susjedi s viših katova trčali su u pomoć onima u prizemlju, vodu su pokušavali, osim pumpama, izbacivati i lavorima, loncima i svim drugim što im se našlo pri ruci, ali bez previše uspjeha.
"Ne znam što da mislim, nemam ništa u glavi, nikakav plan. Nemam ništa, doslovno", tužno je u televizijsku kameru sav svoj jad sažeo 11-godišnji Nino. Bio je to deseti put u proteklih nekoliko godina da je stan njegove četveročlane obitelji potopljen.
„Toliko smo već puta kupili namještaj. Ja mislim da nitko nije toliko puta u životu kupio ormar, krevet, ovo nema smisla", u očaju je govorila njegova majka. Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić krivnju je (opet) svalio na neke druge. „Očito smo se Bogu nešto zamjerili. Ja ne mogu popiti kišu. Dogodi se, to se sljedećih 10 godina više neće dogoditi", prognozirao je Bandić u svom stilu.
Ravnateljica DHMZ-a ima nešto drukčije prognoze od gradonačelnikovih. Upozorila je da budućnost donosi još sličnih ekstremnih događaja koji će biti "češći i žešći". Očito je da Zagreb ima golemih problema s infrastrukturom, a sada je na površinu, doslovno, isplivao i onaj sa sustavom javne vodoopskrbe i odvodnje.
Kao što to obično biva, već su počela prepucavanja između Grada i države o tome tko je uistinu kriv zbog višegodišnjeg zanemarivanja problema. Sumnjamo da to građane previše zanima. Brzo se dogovorite i počnite napokon rješavati probleme jer će u suprotnom mnoge obitelji, umjesto da stalno kupuju nove ormare i krevete, otići iz zemlje.
Imamo strucnjake koji ostali.Oni samo dijele novce svojih gradjana a nista se ne uloze u pametnu infastrukturu jer oni se nisu na to jos navikli da da imaju obaveza prima gradjanima