Svake godine deset milijuna djevojčica i djevojaka koje još nisu navršile 18 godina stupa u prisilni brak, i to uglavnom u Južnoj Americi, sjevernoj Africi, arapskom svijetu i dijelovima Azije. Prema proračunima, u tim dijelovima svijeta svake tri sekunde neka djevojčica stupa u brak.
Britanski dnevni list Guardian piše da je organizacija za zaštitu ljudskih prava Plan UK također objavila da se u srednjoj i istočnoj Europi svake godine prije 18. godina uda oko 2,2 milijuna djevojčica, najviše u Turskoj i Gruziji. U Francuskoj i Velikoj Britaniji deset posto adolescenata vjenčase prije nego što postanu punoljetni. Posebni SOS telefon koji je uspostavila britanska vlada samo tijekom prošle godine primio je 1700 poziva djevojaka kojima je prijetio prisilni brak.
Plan UK također ističe da je ovo globalni problem, pa poziva britansku vladu da se uključi u njegovo rješavanje. Također naglašavaju da dokumenti UN-a zabranjuju državama članicama da donose zakone koji omogućuju brak prije punoljetnosti. Navode također i podatke da su djeca koju rode maloljetnice 60 posto u većoj opasnosti da umru prije prvoga rođendana od djece majki starijih od 20 godina. Veliki broj maloljetničkih brakova povećava siromaštvo i zdravstvenu ugroženost zato štotako mladi ljudi uglavnom ne rade i nemaju od čega živjeti.
Najveći problem su zemlje u razvoju u kojima se u prisilne brakove tjeraju djevojčice mlađe od deset godina, što već spada pod kršenja prava djece. Te djevojčice često su u prisilnim brakovima s puno starijim muškarcima, a u pravilu se ne nastavljaju obrazovati. To pokreće lančanu reakciju jer takve majke obično svoje kćeri uopće ne upisuju u školu. Ono što najviše zabrinjava jest da se međunarodna zajednica uopće ne bavi ovim problemom.
Muhamed je ozenio Aishu kad je imala 6 godina, a on uzor svim \'vjernicima\'