U prvih šest mjeseci ove godine rođene su 352 bebe manje nego u istom razdoblju lani, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Očigledno je da se nastavlja dugogodišnji trend rađanja sve manje djece, što ne čudi s obzirom na to da osim nekih kozmetičkih mjera država još nema osmišljenu cjelovitu pronatalitetnu politiku. Nije zaustavljeno ni iseljavanje mladih, pa je samim time u zemlji sve starijeg stanovništva i manje potencijalnih rodilja.
U prvih šest mjeseci ove godine rođeno je 17.181 dijete, a lani je u istom razdoblju rođeno 17.533 djece. Inače, u cijeloj 2018. rođeno je 36.945 djece. Premali je to broj rođenih jer je za obnovu stanovništva, po procjenama demografa, nužno da se u Hrvatskoj rađa 56.000 djece godišnje. U prvih pola godine sklopljeno je u Hrvatskoj i stotinjak brakova manje nego lani.
Iako je ove godine sklopljeno 9068 brakova, a u istom razdoblju 2018. godine 9158 brakova. I dalje se kod nas, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, raspada gotovo svaki treći brak.
Čemu se gradi tolko vrtića? Čemu dogradnje škola? Pronatalitetna politika? Što je to? Njemačka to rješava migrantima. Francuzi isto. Samo mi mislimo da bi djece bilo više kad bi plaće porasle. A kad ono, bogati imaju manje djece od uvjetno rečeno siromašnijih. Trendovi su takvi, a protiv toga nema lijeka.