Grupna molitva za prestanak obavljanja pobačaja pred Kliničkim se bolničkim centrom “Sestre milosrdnice” odvija se svaki dan, a kad se bolničkim krugom zaorila i preko megafona, intervenirala je i policija. Ta će međunarodna ekumenska inicijativa trajati 40 dana, no teško da će utjecati na zakon koji ženama u Hrvatskoj dopušta pravo na izbor.
Nužno zlo
– Pobačaj je nužno zlo, nije kontracepcijsko sredstvo, ali njegova bi ga zabrana odvela u ilegalu, a to dramatično ugrožava žene – govori dr. Dubravko Lepušić, ginekolog u Vinogradskoj, gdje se ne može dogoditi da žena ne može obaviti pobačaj. Ondje se, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o prekidima trudnoća, u 2012. obavilo 257 abortusa, upola manje od brojke kojom barataju vjernici koji kleče pred bolnicom. Najviše ih je bilo u KBC-u Rijeka, 567, dok u Našicama, Metkoviću i Sinju nije bilo nijednog.
– Radimo normalno i po zakonu, dio liječnika zbog priziva savjesti ne obavlja pobačaje, ali to ne utječe na funkcioniranje posla – kaže prof. dr. sc. Krunoslav Kuna, predstojnik Klinika za ženske bolesti i porodništvo u KBC-u.
Na klinici u KBC-u Zagreb u prošloj je godini obavljeno 38 legalnih induciranih pobačaja. Ondje oko 80 posto od šezdesetak specijalista zbog priziva savjesti pobačaje ne radi, tvrdi prof. dr. sc. Ante Ćorušić iz Petrove. – Žene zaobilaze našu kuću znajući za naš stav. Odjel za pobačaje u Petrovoj ugasio se još 1998. godine, a malobrojni pobačaji obavljaju se u hitnoj ambulanti – kaže prof. Ćorušić.
Priziv savjesti reflektira se i na dijagnostiku, primjerice, na amniocentezu, postupak kojim se utvrđuje eventualna malformacija ploda.
(Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL)
– Svaki bi liječnik trebao svom poslodavcu unaprijed reći da ima prigovor savjesti, a ne kad dođe do te situacije, tako da se timovi mogu formirati i da se posao zakonski obavi. U protivnom, pacijenti imaju pravo prijave Komori – kaže dr. Hrvoje Minigo, predsjednik Hrvatske liječničke komore. Broj i udio prekida trudnoće na zahtjev žene unatrag desetak godina znatno je smanjen, kazuju podaci HZJZ-a. Na 100 porođaja zabilježeno je devet namjernih prekida trudnoće, što je najniži omjer u razdoblju od 2000. do 2012. U 2012. ih je zabilježeno 3572 ili 35,4% u ukupno registriranim prekidima trudnoće (tu spadaju spontani, zbog izvanmaterične trudnoće itd.), dok ih je prethodne godine bilo 4347 ili 41,8%. Što se tiče ukupno registriranih prekida trudnoće, lani ih je prijavljeno 10.088, i to je blagi pad u odnosu na prethodne godine. Istodobno, u porastu je broj spontanih pobačaja i zabilježeno ih je 1696 (16,8%), a u 2011. godini 1501 (14,4%). Raste i broj ostalih prekida trudnoće.
Manipulacije moguće
Upravo zato što se ukupni broj svih pobačaja znatno ne mijenja, dok se mijenja broj pojedinih pobačaja, javlja se sumnja da se dio namjerno izazvanih bilježi kao da su spontani ili zbog neke patologije. Liječnici će reći da su manipulacije moguće, ponajviše iz financijskih razloga (pobačaj se plaća 2500 kuna). – Ima i onih koji imaju priziv savjesti, ali poslijepodne će obaviti pobačaj i proknjižiti ga kao spontani – kaže dr. Lepušić.
Dok dr. Ćorušić kaže da se savjetovanjem prije pobačaja dio žena da odvratiti, dr. Lepušić kategorički tvrdi da je to moguće samo ako žena kaže da nije sigurna. A većina ih je dolaskom u bolnicu već odlučila.
>> Prije pobačaja trudnice bi morale ići na savjetovanje
"govori dr. Dubravko Lepušić, ginekolog u Vinogradskoj, gdje se ne može dogoditi da žena ne može obaviti pobačaj" - govori dr. Lepušić gdje se ne može dogoditi da ne ubiju nerođeno dijete ako to odluče - kojeg nitko ne pita da li i ono ima pravo na život !