Približno 1,27 milijuna Hrvata životne bi okolnosti mogle gurnuti među siromahe jer, prema međunarodnim metodologijama, žive u obiteljima s malim brojem zaposlenih i prihodima koji su ispod 60-postotnog prosjeka za našu zemlju. Prema Eurostatu 29,9 posto hrvatskih građana u riziku je od siromaštva i socijalne isključenosti, što nas smješta u prvu četvrtinu siromašnih zemalja.
Najmanje je socijalno isključenih u Češkoj, Nizozemskoj i Švedskoj, dok najveće razlike u standardu i primanjima postoje u Bugarskoj, Rumunjskoj i Grčkoj.
U odnosu na protekle godine, broj osoba koje su u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti se smanjuje, a u laganom je padu i stopa rizika od siromaštva te iznosi 19,5 posto. To je postotak siromašnih nakon što se uzmu u obzir socijalni transferi države prema najugroženijoj populaciji.
Prije tri godine ta je stopa bila 20,6 posto. Stručnjaci smatraju da se udio siromašnih ili onih koji su u riziku od siromaštva neznatno smanjio jer se smanjuju plaće pa je i redistribucija dohotka nešto drugačija, a baza s kojom se uspoređuju sve tanja. Zaposlenost je najbolja zaštita protiv siromaštva jer je samo 4,8 posto zaposlenih izloženo riziku od siromaštva, no zato siromaštvu ne može uteći 43-oje od 100 nezaposlenih ili 30 od stotinu neaktivnih. Među umirovljenicima je udio siromašnih ispod državnog prosjeka i iznosi 18 posto, a koliko god da su mirovine male, one osiguravaju minimum. Najugroženiji su među umirovljenicima stariji ljudi koji žive sami i nemaju obitelji.
>> Reuters o Hrvatskoj: Znakovi siromaštva su posvuda
Treba poskidati lažnima i dati ovim ljudima da ne kopaju po smeću. Fuj sramota od države. Najgori smo u EU.