U prosvjedima diljem zemlje kojima sirijski građani već sedam mjeseci zahtijevaju povlačenje s dužnosti aktualnog predsjednika Bašar al-Asada poginulo je ukupno 3000 ljudi. Izvješće je to Navija Pilaya, visokog izaslanika za ljudska prava u Ujedinjenim narodima, koji upozorava da je među ubijenima oko 187 djece. Samo u proteklih deset dana ubijeno je čak stotinu, a uhićeno nekoliko stotina prosvjednika, piše BBC News.
Vlada u Damasku za crnu statistiku krivi naoružane '''bande terorista'' koje su prouzročile smrt 1100 pripadnika državnog osiguranja. Iako su europske države predložile uvođenje potrebnih mjera protiv režimske represije, prijedlog nisu podržale Rusija i Kina. One su uputile posljednje upozorenje sirijskom režimu od kojeg se očekuje povlačenje. Ako i ono izostane, izvjesno je da bi službeni stav i Pekinga i Moskve promijenio ton.
U međuvremenu, glasnogovornik UN-a Rupert Colville upozorava da su tisuće Sirijaca zatočene ili nestale. Uglavnom je riječ o simpatizerima opozicije režima koje su vlasti privodile i u zemlji i u inozemstvu. Prema izvješću sirijskog odbora za ljudska prava, samo od utorka zabilježeno je ukupno 36 ubojstava, od kojih su njih 25 vojnici. Nasiljem je najžešće pogođen Banaš, grad na sjeverozapadu zemlje. Prosvjedi su eskalirali i u predgrađu glavnog grada, no Damask je još uvijek izvan veće opasnosti pa su u njemu jučer organizirani prosvjedi potpore Al-Asadu na kojima se pojavilo nekoliko tisuća građana.
A najžalosnije je to što će i nakon ovoga sve ostati isto.