Grisini sa sezamom i makom talijanske tvrtke La Mole (Sfortini Sesamo), hamburger pecivo bez glutena njemačkog proizvođača Schnitzer, sjemenke sezama talijanskog proizvođača Fertitecnica Colfiorito SRL, čokolada sa sezamom i cvjetnim prahom španjolskog proizvođača Chocolates Torras... određene gramaže i LOT brojeva te roka trajanja samo su neki u nizu proizvoda koji se sve učestalije povlače iz hrvatskih trgovina.
Razlog – povećane količine pesticida etilen oksida, što znači da proizvodi nisu u skladu s Uredbom EU o maksimalnim razinama ostataka pesticida u ili na hrani za životinje biljnog i životinjskog podrijetla te predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje. Iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) kažu kako je samo od listopada prošle godine do danas povučeno ili opozvano s tržišta 29 različitih proizvoda iz trgovina, od sjemenki sezama do gotovih proizvoda sa sjemenkama sezama poput krekera, grickalica, smjesa za kruh i namaza te su radi zaštite potrošača i objavljene odluke o njihovu povlačenju.
Putem europskog Sustava brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje prve su dojave o vrlo visokim razinama etilen oksida u određenim serijama sezamova sjemena uvezenima u EU, a podrijetlom su ili poslane iz Indije, registrirane još u rujnu lanjske godine. Prva je na taj incident upozorila Belgija, nakon čega je uslijedilo masovno povlačenje spornih proizvoda. Previše pesticida u sezamu pronašli su i u Francuskoj, Luksemburgu, Nizozemskoj, Italiji, Češkoj, Finskoj, Njemačkoj..., a EU je i dodatno obvezala uvoznike da na granicama analiziraju sjemenke podrijetlom iz Indije.
– Pritom se broj nesukladnih serija proizvoda povećao, a zajedno s tim i broj RASFF obavijesti koje su se odnosile i na našu zemlju – kaže dr. sc. Dražen Knežević, voditelj HAPIH-ova Centra za sigurnost hrane.
Dodaje kako su pojedini subjekti iz opreza i sami povlačili svoje gotove proizvode s tržišta iako u njima nije bila dokazana prisutnost etilen oksida. Doznajemo kako opasan pesticid zbog svoje toksičnosti u EU nije odobren ni kao aktivna tvar za uporabu u sredstvima za zaštitu bilja, a ako se ipak nađe u hrani, tolerira se do 0,05 mg/kg. U određenim serijama koje su pak povučene s EU tržišta zabilježene su, međutim, i 1000 puta veće količine od dopuštenih.