Sustav fiskalizacije evidentirao je u prvom ovogodišnjem mjesecu lagano povećanje prometa od 0,2 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. U tom se mjesecu raspoloživi dohodak stanovništva povećao za 160 milijuna kuna, i to kao posljedica većeg neoporezivog dohotka i povoljnijeg raspona poreznih razreda. Građani su u siječnju potrošili nešto manje od 9,8 milijardi kuna, a jači rast potrošnje od 2,3 posto bilježi se i u prvom tjednu veljače.
Ako se taj trend održi, to bi mogao biti znak da su pozitivni pomaci u potrošnji i industrijskoj proizvodnji s kraja prošle godine trajnije naravi. Siječanj je i za državni proračun najslabiji mjesec u godini, no u Ministarstvu financija zadovoljni su dinamikom pritjecanja poreznih prihoda. Primjerice, zadnjeg dana siječnja u proračun se slilo 3 milijarde kuna od PDV-a, oko 300 milijuna kuna manje nego zadnjeg dana siječnja 2014. godine, no već nekoliko dana poslije prihodi od PDV-a nadmašili su lanjske na isti dan za 300 milijuna kuna, odnosno bili su 3,8 milijardi umjesto 3,5 milijardi kuna lani. Očekivao se veći podbačaj u prihodima od PDV-a zbog jeftinijeg benzina, ali moguće je da do njega neće doći i da se povećala prodaja goriva. Poreznici ističu da će se iz dinamike naplate poreza tek nakon dva ili tri mjeseca moći vidjeti je li došlo do veće poslovne aktivnosti u odnosu na lanjsku.
Dosadašnje uplate mirovinskih doprinosa bile su 2 posto veće nego potkraj siječnja 2014. godine, a doprinosa za zapošljavanje 5 posto, no zato su za dvije trećine smanjeni prihodi od trošarina na duhan i bili su 320 milijuna kuna. Inače, od mirovinskih je doprinosa prikupljeno 1,86 milijardi kuna, a država svaki mjesec za mirovine potroši tri milijarde kuna. Razlika se doplaćuje iz proračuna. Gubitak prihoda od poreza na dohodak u većoj će mjeri osjetiti lokalne jedinice.
>> Poreznici kreću u nadzor poslovanja cvjećara, mesara, pekara...
pa da, poreznici moraju biti zadovolji ali oni koji ih plačaju na rubu su siromaštva..