Rezultati popisa stanovništva natjerali su gradove i općine da ubace u višu brzinu i pojačaju demografske mjere. U Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade, koji je četvrtu godinu zaredom prikupio podatke o demografskim mjerama, uočili su ove godine povećanje broja jedinica lokalne i regionalne samouprave koje isplaćuju novac za rođenje djeteta. Samo osam od 428 općina danas ne nudi takvu pomoć.
Većina županija ne pomaže
Svi anketirani gradovi nude financijsku potporu roditeljima za rođenje djeteta, no ne i većina županija – to čini njih samo devet. Općine u prosjeku izdvajaju 3174 kune za rođenje prvog djeteta, što je više od prosjeka u gradovima. Rođenjem drugog djeteta taj se iznos izjednačava, pa općine izdvajaju 3969, a gradovi 3976 kuna, dok pri trećem i svakom sljedećem djetetu prosječna financijska potpora raste na 7768 kuna za gradove i 5995 za općine. Prosječan iznos financijske potpore za rođenje djeteta u 2022. narastao je u usporedbi s godinom prije. Prema podacima kojima raspolaže Središnji ured, najviši iznos financijske potpore za prvo dijete daje općina Sali, čak 60.000 kuna, Čeminac daje 15.000, a Pašman, Vir i Vrsi 12.000 kuna. Za drugo dijete Sali daje 60.000, Vir i Pašman 24.000, a Čeminac, Imotski i Stara Gradiška 20.000. Za treće dijete Lovreć i Stari Grad daju 70.000, Blato i Sali po 60.000, Split 55.000, Imotski i Cista Provo po 50.000. Besplatan vrtić za svu djecu imaju gradovi Belišće, Obrovac, Umag i Vrlika te općine Bale, Baška, Donja Motičina, Draž, Ervenik, Gola, Ivankovo, Kalinovac, Kukljica, Magadenovac, Mrkopalj, Nijemci, Okrug, Otok, Pojezerje, Saborsko, Sali, Smokvica, Vir i Vrsi.
Uočeno je da cijena roditeljskog udjela u plaćanju vrtića, kako se povećava razvijenost jedinice lokalne samouprave, blago raste. Iznimka je treće dijete za koje je iznos roditeljskog udjela među razvijenijim jedinicama lokalne samouprave neznatno niži nego među manje razvijenim. Cijena dječjih vrtića koju plaćaju roditelji za prvo dijete gotovo je podjednaka među općinama i gradovima. Za drugo i treće dijete cijena u gradovima i općinama pada; s 563 na 422 kune za drugo dijete među gradovima, te s 558 na 439 kuna za drugo dijete među općinama. Za treće dijete veći je pad zabilježen kod gradova, za 153 kune, dok kod općina cijena roditeljskog udjela iznosi 267 kuna.
Neke jedinice lokalne samouprave imaju besplatne dječje vrtiće za svu djecu.
– Kada govorimo o cijeni dječjih vrtića, usporedbom prema županijama dolazimo do zanimljivih zaključaka. Analizirajući cijene roditeljskog udjela za prvo dijete, može se primijetiti da je u jedinicama lokalne samouprave Krapinsko-zagorske županije najskuplja usluga dječjih vrtića u Hrvatskoj u prosječnom iznosu od 837 kuna. Slijede Brodsko-posavska, Zagrebačka, Varaždinska, Karlovačka i Istarska. Najniže iznose cijena dječjih vrtića bilježi Virovitičko-podravska u prosječnom iznosu od 411 kuna, zatim Ličko-senjska i Splitsko-dalmatinska županija – navode u Središnjem državnom uredu i dodaju da je Grad Zagreb izdvojen s popisa jer nisu mogli dobiti prosječnu cijenu roditeljskog udjela jer Grad Zagreb istodobno daje popuste na temelju prihodovnog cenzusa i prema redu rođenja djeteta.
Teškoće s upisima
Dvosmjenski ili produljeni rad vrtića većina gradova i općina još nema. Samo u 34 posto gradova dječji vrtići rade u dvije smjene, dok je među općinama to samo 14 posto. Oko 57 posto jedinica lokalne samouprave nema problema sa slobodnim mjestima. U 144 grada i općine (27 posto) deset posto od ukupnog broja upisane djece na listi je čekanja.
– Zabrinjavajuće je da u čak 56 jedinica lokalne samouprave postoje teškoće s upisom djece u vrtiće, budući da je između 10 do 20 posto djece na listi čekanja u lokalnim sredinama, a u 30 jedinica lokalne samouprave 20 posto od upisane djece je na listi čekanja – ističu u Središnjem državnom uredu.
Čak 96 posto gradova, 79 posto općina i 90 posto županija dodjeljuje učeničke i studentske stipendije.