Dok je u Švedskoj prosječno radni sat u 2013. godini poslodavce stajao 40,1 euro, u Bugarskoj je to bilo samo 3,7 eura, a Hrvatska se našla pri dnu ljestvice u Europskoj uniji s prosječnom cijenom radnog sata od 8,8 eura.
U ovoj statistici Eurostata uz plaću su uključeni i ostali troškovi radnika, odnosno doprinosi. Statistika se odnosi na sve gospodarske grane, ali bez poljoprivrede i javne uprave. Prosječni troškovi sata rada za cijelu EU u 2013. godini bili su 23,7 eura, a u eurozoni 28,4 eura.
Najmanja je cijena rada u već spomenutoj Bugarskoj, a slijede je Rumunjska sa 4,6 eura, Litva sa 6,2 eura i Letonija sa 6,3 eura. Manju cijenu sata rada od Hrvatske imaju još Mađarska, Poljska i Slovačka. S druge strane, uz Švedsku, poslodavce najviše stoje radnici u Danskoj (38,4 eura), Belgiji (38,8 eura), Luksemburgu (35,7 eura) i Francuskoj (34,3 eura). Iz statistike se može vidjeti i da je cijena prosječnog radnog sata u Hrvatskoj od početka krize, 2008. godine, do 2013. godine pala za četiri posto.
Cijelu statistiku pogledajte OVDJE
>>Dugo sjedim na poslu i imam bolove u nogama i leđima. Što napraviti?
>>Hrvati za hranu rade tri, Nijemci jedan sat dnevno
Sad mi se ovo nikako ne uklapa u ono kenjkanje investitora iz EU kako su naši radnici skupi. Mislim, kaj bi oni htjeli? Da Hrvati plaćaju poslodavcima?