Svjetskim medijima kolaju glasine o razmjeni zatvorenika koja se održava danas između zapadnih saveznika i Rusije. Radi se o građanima SAD-a, Njemačke, Poljske, Slovenije, Norveške, Rusije i Bjelorusije, a razmjena se obavlja u Turskoj gdje je na aerodrom u Ankari prije otprilike pola sata sletio zrakoplov ruske vlade. BBC je podijelio informaciju iz ureda turskog predsjednika da se ukupno radi o 26 zatvorenika iz sedam zemalja. Dest osoba među kojima su dva maloljetnika premješteno je u Rusiju, 13 u Njemačku, a tri u SAD. Potvrdili su da su među zatvorenicima reporter Wall Street Journala Evan Gershkovich i američki marinac Paul Whelan, njemački plaćenik Rico Krieger koji je bio zatočen u Bjelorusiji i ruski oporbeni političar Ilija Jašin.
Jedan od zatvorenika koje je tražila Rusija je Vadim Krasikov, kojeg su njemački časnici identificirali kao poručnika u FSB-u, koji je služio doživotnu kaznu zbog ubojstva protivnika Kremlja u berlinskom parku 2019. godine. Slovenski sud je u srijedu osudio dvoje Rusa zbog špijunaže i korištenja lažnih identiteta i najavio da će biti deportirani, prenijela je novinska agencija STA, a slovenska državna televizija objavila da je to u sklopu šire razmjene.
Paul Whelan, bivši američki marinac, i Vladimir Kara-Murza, rusko-britanski disident, obojica zatvoreni u Rusiji, iznenada su nestali, rekli su njihovi odvjetnici dan ranije, nakon što je najmanje sedam ruskih disidenata neočekivano premješteno iz svojih zatvora posljednjih dana. U četvrtak su objavljena nepotvrđena izvješća ruskih medija da je još jedan disident, oporbeni aktivist Vadim Ostanin, prebačen iz sibirskog zatvora u Moskvu. Internetski ruski medij "Agenstvo" izvijestio je da je najmanje šest specijalnih zrakoplova ruske vlade letjelo posljednjih dana u i iz regija u kojima se nalaze zatvori u kojima drže disidente.
U međuvremenu, odvjetnik Alexandera Vinika, Rusa zatočenog u Sjedinjenim Državama, odbio je u srijedu državnoj novinskoj agenciji RIA potvrditi gdje se njegov klijent nalazi "dok se ne izvrši razmjena". Ali RIA je citirala odvjetnika Arkadija Buha koji je rekao da su mu odvjetnici koji zastupaju ljude zatvorene u Rusiji rekli da su oni "na putu" za nepoznate lokacije. RIA je također izvijestila da su četiri Rusa zatvorena u Sjedinjenim Državama nestala iz baze podataka zatvorenika koju vodi američki Savezni ured za zatvore. Navela je da su to Vinik, Maksim Marčenko, Vadim Konoščenok i Vladislav Kljušin. SAD također drži još najmanje dvojicu ruskih državljana, Vladimira Dunajeva i Romana Seleznjova, osuđenih za ozbiljne kibernetičke zločine, koji bi također mogli biti uključeni.
POVEZANI ČLANCI:
Kremlj je odbio reći sprema li se razmjena, kao i rusko veleposlanstvo u Washingtonu, a nije bilo ni komentara zapadnih zemalja. Takve razmjene obično su obavijene velom tajne dok se ne dogode. Disidenti unutar Rusije čiji pristaše kažu da im je rečeno da su iznenada premješteni posljednjih dana uključuju oporbenog političara Ilju Jašina, borca za ljudska prava Olega Orlova i Danila Krinarija, koji je osuđen za tajnu suradnju sa stranim vladama. Među ostalima koji su iznenada nestali u zatvorskom sustavu su njemačko-ruski državljanin Kevin Lik, osuđen za izdaju, oporbene aktivistice Lilija Čaniševa i Ksenija Fadejeva te antiratni umjetnik Saša Skočilenko.
Ivan Pavlov, istaknuti ruski odvjetnik za ljudska prava koji sada živi u Pragu, rekao je da nestanak tolikog broja ljudi sličnih profila sugerira da ih vlasti okupljaju, vjerojatno u Moskvi, radi razmjene. Rekao je da će ih predsjednik Vladimir Putin morati pomilovati prije razmjene, što je neophodna formalnost. Medijska kuća "Important Stories" skrenula je pozornost na činjenicu da je Putin, prema vladinoj web stranici, 30. srpnja potpisao niz tajnih dekreta za koje se navodi da bi mogli biti pomilovanja zatvorenika.
Radi se o jednoj od najvećih razmjena zatvorenika u modernoj povijesti, a stručnjaci su naročito iznenađeni što se događa dok su odnosi između Zapada i SAD-a na najgoroj razini od kraja Hladnog rata 1991. godine. Usprkos invaziji na Ukrajinu, čini se da su vladine agencije zadržale dobru suradnju, komentira BBC-jev analitičar. U prosincu 2022. Rusija je zamijenila košarkašku zvijezdu Brittney Griner, osuđenu na devet godina jer je u svojoj prtljazi imala ulje kanabisa, za trgovca oružjem Viktora Bouta, koji je služio 25-godišnju kaznu u SAD-u. Najveća razmjena zarobljenika od hladnog rata dogodila se 2010. godine, u kojoj je sudjelovalo ukupno 14 osoba. Na Zapadu, vlade i aktivisti na disidente gledaju kao na nepravedno zatočene političke zatvorenike. Sve ih je, iz različitih razloga, Moskva označila kao opasne ekstremiste.
VIDEO Katastrofalni prizori nakon požara
Demokrati u SAD-u žele drugi mandat. Sa ovim će se hvaliti mjesecima kako su oni uspješni