Je li tko u zadnje vrijeme bio bolestan? Trošite li kakve lijekove? Jeste li prehlađeni? Ili ste možda stali na čavao? – samo su neka pitanja koja je učenicima šestih razreda ivanečke Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sakcinskog prije početka cijepljenja protiv hepatitisa B postavila dr. Irena Ujlaki Piskač.
Nakon preliminarnog pregleda dr. Irena hrabre je šestaše "predala" u ruke medicinske sestre Anice Marković.
Premda su se dječaci jedan pred drugim junački nadmetali i izjavljivali da se ne boje pikanja, pri pogledu na iglu ipak su svi malčice promijenili boju, stisnuli zube i – ostali živi.
– Pokaže li se da dijete šmrca ili kašlje ili ima virozicu pa mu je oslabljen imunološki sustav, kod takvih slučajeva cijepljenje odgodimo za tjedan ili dva – ističe dr. I. Ujlaki Piskač.
Prizor iz ivanečke škole ovih se dana ponavlja u svim školama u Varaždinskoj županiji, u kojoj će idućih dana biti dovršen prvi ciklus cijepljenja 2000 učenika šestih razreda protiv opasnog, zaraznog hepatitisa B. Drugu dozu cjepiva djeca će primiti za mjesec dana, dok ih cijepljenje trećom, zadnjom dozom očekuje za pet mjeseci. Cjepivo je visokozaštitno i učinkovito štiti od zaraze. Ne iznjedre li istraživanja neke nove rezultate, novo docjepljivanje bit će sadašnjoj generaciji šestaša potrebno tek za petnaest godina, i to samo jednom dozom.
– Hepatitis B najrašireniji je oblik upale jetre, a od te bolesti u svijetu boluje oko 300 milijuna ljudi. Virus se najčešće prenosi krvlju, spolnim kontaktom, a može se prenijeti i slinom, no još se u velikom broju slučajeva uzrok infekcije ne može otkriti.
U 10 posto slučajeva hepatitis prelazi u kroničnu upalu koja često završava malignim oboljenjem ili cirozom – upozorava dr. Franciska Lančić, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo.
Budući da su novorođenčad i mala djeca podložnija razvoju kronične upale, od 2007. godine protiv hepatitisa B cijepe se novorođenčad i djeca dojenačke dobi. A to znači da su nove generacije djece zaštićene pa se protiv hepatitisa neće trebati cijepiti u školi.
– U posljednjih dvanaest godina nismo zabilježili nijednu ozbiljnu nuspojavu cijepljenja. Samo nekoliko djece imalo je blage lokalne nuspojave u obliku crvenila ili otoka na mjestu uboda ili lagane probavne smetnje – poručila je dr. Lančić.