Savezni sudac iz Seattlea James Robart privremeno je blokirao izvršnu uredbu američkog predsjednika Donalda Trumpa kojom se zabranjuje ulazak u SAD državljanima sedam muslimanskih zemalja. Ta privremena uredba vrijedi za čitav teritorij SAD-a dok se žalba koju je uložio tužitelj države Washington Bob Ferguson ne razmotri u cijelosti.
Oduševljenje na burzi
Američki State Department ukinuo je odmah po odluci suca povlačenje viza, javljaju američki mediji. Ministarstvo domovinske sigurnosti suspendiralo je pak sve poteze za implementaciju Trumpove uredbe o imigraciji. Iako mnogi tumače da je ovo prvi veliki udarac za Trumpa, on je ismijao odluku suca u Seattleu.
- Mišljenje tog takozvanog suca koje u suštini oduzima našoj državi provedbu zakona smiješno je i bit će poništeno - napisao je Trump na svom Twitter profilu.
Istovremeno, oduševljenje na Wall Streetu i na europskim burzama, koje je donijelo rast dionicama Goldman Sachsa i JP Morgan Chasea, koje se smatra glavnim akterima krize 2008., porasle su za 4, odnosno 2,5 posto, izazvalo je Trumpovo potpisao dviju izvršnih uredbi kojima naređuje preispitivanje financijskih propisa donesenih nakon krize 2008., tj. zakona “Dodd-Frank” o reformi Wall Streeta.
– Općenito, reakcija na tržištu je očekivana jer to znači puno manje regulative, ali i samim tim otvara prostor financijskim institucijama u Americi da ostvaruju puno veće dobiti – kazao je za Večernji list ekonomski analitičar Zdeslav Šantić.
Riječ je o zakonu iz 2010. koji slovi kao najveće regulatorno uplitanje u poslove Wall Streeta u posljednjim desetljećima. Zakon je uveo striktna pravila o kapitalizaciji banaka, jurisdikciju nad trgovinom derivatima i poslovanjem privatnih fondova. Također je uspostavio tijelo koje potrošače štiti od “grabežljivog kreditiranja” i ograničio slobodu banaka u investicijama. Taj zakon bio je zapravo odgovor Baracka Obame na financijsku krizu koju su rizičnim poslovanjem izazvale banke i rejting-agencije. Ime je dobio prema dvojici demokratskih zastupnika koji su ga predložili u Kongresu. Mnogi na Wall Street mu se protive tvrdeći da ih ograničava u poslovanju.
– Dodd-Frank je katastrofa – rekao je Trump o zakonu kojim je, između ostalog, kreiran i Ured za zaštitu potrošača čija je uloga osigurati da banke pošteno tretiraju potrošače.
– Naravno, Amerikanci su inače orijentirani u puno značajnijoj mjeri na tržište kapitala nego što su to europske banke – naglasio je Zdeslav Šantić.
Loš nadzor
Dodao je kako moramo biti svjesni da je kriza koja je nastupila 2008. pokazala da dobar dio financijskog sustava u SAD-u nije bio dobro nadziran te da samim tim i ovo slabljenje regulative ponovno povećava rizike da se pojave nestabilnosti i u financijskom sustavu.
>> Trump potpisao uredbe o spornom Dodd-Frank zakonu, banke euforične, stručnjaci: Ponovit će se 2008.!
e moj novinaru. naslov i podnaslov veze s vezom nemaju s prvim odlomkom članka. molim v.l. da banira novinara na 48 h jer se ne drži teme a regulirano je pod čuvenom točkom 5.