Udruga gradova za tjedan bi dana trebala objaviti prijedlog gradovima i općinama kako da nastave funkcionirati bez povećanja prireza ili komunalija nakon što su na početku ove godine na snagu stupile promjene Zakona o porezu na dohodak koje proračune lokalne samouprave lišavaju gotovo dvije milijarde kuna.
Iako su nam iz Udruge gradova potvrdili da rade na rješenju, nisu htjeli reći kakvo će ono biti moleći za strpljenje. Čini se da je već kasno jer su mnogi već najavili povećanje prireza i više cijene komunalija. Postoje i oni rijetki koji ne žele povećavati prireze, poput Koprivnice ili Jastrebarskog. Cijenu su, kako nam je kazao jaskanski gradonačelnik Zvonimir Novosel, platili zaposlenici gradske uprave, kojima je plaća smanjena uz obrazloženje da je “ionako bila viša od plaće zaposlenika u državnoj upravi, što je nedopustivo”.
Ipak, mnoge su jedinice lokalne samouprave nakon same najave promjena poreza na dohodak posegnule za povećanjem poreznih ili komunalnih davanja. Zato mnogi sumnjaju da će iznos povećanje osobnog odbitka sa 2200 na 2600 kn, a za umirovljenike sa 3400 na 3800 kn, kao i podizanje praga s 8800 na 13.200 kuna za oporezivanje dohotka najvišom stopom od 40%, utjecati na povećanu potrošnju građana. Veliki dio “oslobođenog” dijela potrošit će se na plaćanje povećanih opterećenja lokalnih samouprava. Promjene Zakona o porezu na dohodak nisu samo potvrdile nedostatne financijske izvore lokalnih samouprava nego su i podsjetile na to da država često mijenja poreze: u prosjeku jedanput godišnje.
>>Manjak zbog porezne reforme ide na leđa građana
>>Plaće na lokalnoj razini više su od državnog prosjeka
Pa jasno,gradovi i općine su jedva doćekali da uvedu ili dignu prireze.Imaju plaće kao rijetki u Hrvatskoj a bez imalo truda.Kako se mijenjala vlast(svake 4 god.) tako su dolazili i novi kadrovi i sve podobni ,uhljebi,i pripuzi.