Ministarstvo zaštite okoliša i energetike 26. ožujka izdalo je rješenje Hrvatskim vodama za iskapanje oko 460.000 prostornih metara sedimenta iz Drave kod općine Petrijevci u blizini Osijeka, ističe se u priopćenju udruga civilnog društva WWF Adria, Zeleni Osijek i Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode (HDZPP), koje traže da se radovi - zaustave.
- Činjenica je da zbog uzvodnih hidroelektrana u Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj, koje zaustavljaju 80 posto vučenog nanosa, postoji manjak sedimenta zbog kojeg se Drava čitavom svojom dužinom ukopava u svoje korito. Kako se rijeka sve više ukapa u svoje korito dolazi do snižavanja razine podzemnih voda, što ima izravan utjecaj na lokalno stanovništvo koje živi uz i od rijeke - snižavanje razine vode i presušivanje bunara, sušenje šuma, dodatno isušivanje poljoprivrednih površina te smanjenje uroda - ističu u udrugama.
Iskapanje sedimenta, pogotovo u ovako velikim količinama, rezultirat će, kako navode, daljnjim ukapanjem korita rijeke i pogoršanjem ukupnog stanja nadzemnih i podzemnih voda, te biljaka i životinja ovisnih o vodi.
Radovi se izvode radi smanjenja rizika od tzv. ledenih poplava, no u udrugama smatraju da je to samo izgovor, a da je pravi razlog eksploatacija pijeska za potrebe građevinskih radova.
- Podsjećamo kako je Drava višestruko zaštićeno područje kao Regionalni park Mura-Drava, UNESCO-ov Prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav, te kao dio ekološke mreže NATURA 2000, zbog čega je iznimno važno procijeniti mogući utjecaj zahvata na sve ciljane vrste, staništa i ciljeve očuvanja. Ujedno se u blizini nalazi Park prirode Kopački rit, na čiji ekosustav ovaj zahvat može imati negativni utjecaj. Unatoč tome, elaborat, a posljedično i rješenje Ministarstva zaštite okoliša i energetike, to ne uzimaju u obzir - rekla je Branka Španiček iz WWF Adrije.
Hrvatske vode nositelj su projekta Drava Life, vrijednog 4,5 milijuna eura, a glavna aktivnost je obnova rijeke Drave i smanjenje posljedica regulacija, hidroelektrana i iskapanja sedimenta.
Udruge treba skinuti sa grbače naroda. Da su se čistila korita naših rijeka bilo bi manje poplava , ogromnih šteta, nesreća i tragedija tisuća ljudi.