Ilegalno odlaganje otpada na lokaciji prirodnog fenomena Bojana u Primoštenu Burnjem, jedne od najslikovitijih kraških lokvi u Dalmaciji, nema apsolutno nikakve veze s komunalnim poduzećem Bucavac d.o.o., odgovorili su Večernjem listu iz te tvrtke koju je za usluge zbrinjavanja otpada osnovala Općina Primošten. Upit smo poslali nakon što su nam zabrinuti mještani dojavili kako se u blizini kamenoloma Prhovo te lokve Bojana sustavno odlaže i spaljuje otpad, a problem egzistira na toj lokaciji već godinama. Izrazili su i sumnju da upravo tvrtka Bucavac d.o.o. ilegalno odlaže otpad i zatrpava okoliš oko Bojane i to jer navodno nema novca za odvoz i zbrinjavanje otpada u Regionalnom centru za gospodarenje otpadom Bikarac u Jadrtovcu, udaljenom od Primoštena 20 kilometara.
Iz primoštenske tvrtke to su odlučno demantirali te su priložili i fotografije otpada koji ovdje, kako navode, bacaju neodgovorni građani.
– Nisu točne tvrdnje da Bucavac d.o.o. odlaže prikupljeni komunalni otpad na lokaciji Bojana. Upoznati smo sa odlaganjem otpada na području Bojane. Mi smo tijekom ove godine uklonili o svom trošku veliku količinu otpada na Bojani i zaključali ogradna vrata, ali su nesavjesni mještani srušili dio zida s vratima te su nastavili bacati otpad na navedenoj lokaciji, izvijestili su nas iz tvrke Bucavac d.o.o. te potvrdili da sav prikupljeni otpad koji nije iskoristiv otpad odlažu na Regionalnom centru odlaganja otpada Bikarac d.o.o.
– Konkretno, u ovoj godini Bucavac d.o.o. je do dana 7. listopada.2023. predao na RCGO Bikarac 1,574.500,00 kg miješanog komunalnog otpada te 243.040,00 kg glomaznog otpada. Dakle, sav otpad prikupljen od korisnika koji nije iskoristiv predan je u RCGO Bikarac.
Godišnje za odvoz otpada više od 161 tisuća eura: Zašto Primošten nema vlastito odlagalište?
Kako doznajemo, prema projekciji do kraja tekuće godine odlaganje otpada na Bikarcu koštat će tvrtku Bucavac d.o.o. 161.500 eura za period od godinu dana.
Podsjetimo, na području Općine Primošten ne postoji odlagalište već se sav otpad zbrinjava u Centar za gospodarenje otpadom Bikarac.
U lokalnom Planu gospodarenja otpadom, međutim, spominje se pokretanje izgradnje reciklažnog dvorišta na području Primoštena koje nije realizirano, ali je osigurano korištenje mobilnog reciklažnog dvorišta, smještenog na prostoru ''baraka'' kod Vatrogasnog doma Primošten, a potom i na lokaciji skladišta tvrtke Bucavac d.o.o.
No čini se da odlaganje otpada ne funkcionira u skladu s propisima, a potvrdili su nam to i u tvrtki Bucavac.
– Slična situacija kao kod Bojane je i na lokaciji gdje je postavljeno mobilno reciklažno dvorište u samom Primoštenu, gdje nesavjesni mještani ili turisti usprkos upozorenjima o kaznama koje su zapriječene neodgovornim pojedincima koja su istaknuta, uporno neovlašteno bacaju razne vrste otpada koje je Bucavac višekratno sanirao, odgovorili su za Večernji list.
Inače, sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom, s obzirom na to da općina Primošten ima manje od 3000 stanovnika, postavljanjem mobilnog reciklažnog dvorišta zadovoljeni su zakonski propisi, odnosno ne postoji obveza izgradnje fiksnog reciklažnog dvorišta.
Krašku lokvu Bojana, koja je prema pučkim svjedočenjima nekada napajala i do šest tisuća grla stoke, čistili su i mještani koji su ovdje još 1993. godine podignuli spomen-ploču s natpisom "Hvala ti, Bojana".
''Zatrpavanjem Bojane, Primoštenci zatrpavaju i uništavaju i vlastitu prošlost'', poručili su.
Prošle godine i lokalni portal sibenikIN izvijestio je u fotoreportaži o ilegalnom odlaganju i spaljivanju smeća, a na lokaciji su pronađene i oštećene kante tvrtke Bucavac d.o.o. Načelnik Primoštena Stipe Petrina tada nije bio raspoložen za izjave te je novinaru kratko kazao kako se smeće tu baca ''valjda već 50 godina''.
Upravo zato je ovaj problem i toliko važan te zahtijeva hitno rješenje, a postupci ilegalnog odlaganja i spaljivanja smeća imaju i ozbiljne ekološke posljedice te predstavljaju prijetnju zdravlju stanovništva i okoliša.
Nakon objave Večernjeg lista pozvan Državni inspektorat
U Uredu za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša šibensko-kninske županije za Večernji list su kazali da nemaju saznanja o ilegalnom odlagalištu u Primoštenu Burnjem te su o problemu obavijestili Državni inspektorat koji je nadležan za inspekcijski nadzor nad primjenom Zakona o gospodarenje otpadom. Pročelnica Sanja Slavica Matešić u odgovoru Večernjem listu također upozorava i podsjeća na odredbe Zakona o gospodarenju otpadom.
"Svako odbacivanje otpada u okoliš je zabranjeno. Odbacivanje otpada u okoliš je svako ostavljanje, napuštanje, odbacivanje ili odlaganje otpada izvan lokacije gospodarenja otpadom i ne odnosi se na mjesto primopredaje otpada u sklopu javne usluge sakupljanja komunalnog otpada. Zabranjeno je paljenje otpada u okolišu. Sukladno Zakonu i Planu gospodarenja otpadom sav sakupljeni komunalni otpad na području priobalnih jedinica lokalne samouprave mora se odvoziti i zbrinjavati u CGO-u Bikarac."
Garant strani turisti bacaju tako smeće, nikako ne mogu shvatiti poriv da iz, recimo Njemačke, dovezu stare auto gume, madrace, hladnjake. Nikako mi nije jasno zašto to voze stotine kilometara. Domaći to svakako nisu bacili. Lol